Hur mycket skatt vill du betala?
Aktiebolag eller enskild firma? Hur ska man tänka när man startar eget? VT har träffat en revisor som har svaren.
Det är lättast att starta enskild firma, men på sikt kan det vara smartare med ett aktiebolag, säger Johan Nilsson på Deloitte.Foto: Elin Pettersson
Foto: Elin Pettersson
- Har du en verksamhet där du inte tror att du kommer att tjäna med än 400 000-500 000 kronor på årsbasis finns det ingen skattemässig anledning att ha AB. Men sedan tycker omvärlden ofta att det är mer legitimt att ha bolag, som man har insyn i och kan se årsredovisningen på. Du kanske måste låna pengar och då kan det vara lättare och säkrare om du har ett AB. Jag kan tänka mig att du har en bättre position om du har ett AB och vill jobba mot stat, kommun och landsting.Är det någon skillnad i redovisningen ?
- Nej, det är samma typ av redovisning. Skillnaden är att i ett AB avslutar man med en årsredovisning som ska granskas och godkännas av en revisor. I enskild firma gör du samma sak fast du visar resultatet i din deklaration. Finns det någon vanlig tabbe som man ska passa sig för när man startar eget?
- De som startar enskild firma glömmer ofta bort att det kommer en massa skatt som ska betalas i slutet av året, och har förbrukat pengarna. Det är det vanligaste misstaget. Det är inte så roligt med 200 000 i restskatt när du inte har pengarna på kontot. Vid sidan av AB och enskild firma finns formerna handelsbolag och kommanditbolag.- Där ska man vara fler än en. Skattemässigt fungerar de som så att ingen tar ut lön utan vinsten delas mellan delägarna, som i enskild firma, säger Nilsson. Handelsbolag och kommanditbolag är samma sak, det är bara ansvaret som är olika. I ett handelsbolag är alla solidariskt ansvariga för skulder, i ett kommanditbolag kan man dela ansvaret olika.
Att tänka på
Hur mycket kommer du att tjäna?Vad ska du göra? Krävs det investeringar så du behöver låna pengar av banken?Har de som du ska göra arbeten emot några företagspreferenser?Vad tror du om framtiden? Kommer du att växa och bli större?
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!