Gjorde debut i Mello i år – i sommar kommer han till Västervik

I år har han gjort debut som låtskrivare i "Mello". I sommar återvänder artisten till Västervik för en konsert.

Jens Hult på Båtsman music 2024.

Jens Hult på Båtsman music 2024.

Foto: Elin Lönn

Västervik2025-02-14 08:33

Jens Hult uppträdde på Båtsman Music förra sommaren, och arrangören Jessica Hellström beskriver konserten som "inget annat än magiskt". 

– Därför kände vi att det inte fanns någon tvekan om att försöka boka honom igen i år. Han blir den första artisten vi bokar två gånger. 

Jens Hults musik beskrivs som modern vispop. Han är just nu aktuell som låtskrivare i Melodifestivalen, där han varit med och skrivit Björn Holmgrens bidrag, "Rädda mig". 

Till Västervik kommer han den 1 augusti. Scenen kommer värmas upp av Elin Wiigh, som slog igenom med en hyllningslåt till sin mamma på sociala medier julen 2023. Därefter fick hon skivkontrakt och släppte bland annat låten "Jag är ett monster", som handlar om hennes adhd-diagnos och tuffa tonårsår. 

– Jag är väldigt exalterad över hur fin den här kvällen kommer bli, säger Jessica Hellström. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!