Fyllerist tog bilen när han lämnade arresten

Han hade över två promille alkohol i blodet när han sovit ruset av sig.

Västervik2003-12-17 01:00
Den 55-årige mannen var så full när han satt i bilen vid Tindered att polisen tog med honom in till stationen i Västervik.
Där fick han sova ruset av sig.
Trodde nog alla.
Sedan han släppts fri tog han en taxi till Tindered och satte sig i bilen och körde mot Gamleby.
Vid Skramstad stoppade polisen honom.
Blodprovet visade att han hade 2,22 promille alkohol i blodet.
Mannen har förklarat att han kände sig pigg och klar när han släpptes ur fyllearresten på morgonen.
Det var vid halvsjutiden som arrestdörren öppnades för honom.
Klockan 07.40 stoppades han när han svängde av E22 vid Skramstad med den höga promillehalten i blodet. Han körde sakta men utgjorde ingen fara i trafiken har poliserna noterat i rapporten.
Anledningen till att polisen intresserade sig för honom i första skedet, kvällen innan, var att det kom en rapport om en misstänkt rattfyllerist vid Edsbruk som körde söderut.
Polisen hittade en bil som stämde på beskrivningen och fann en kraftigt berusad man i bilen. Han var aggressiv mot poliserna och ville inte alls blåsa. Han hävdade att en kompis kört bilen men att denne försvunnit från platsen.
Polisen hittade två knivar i bilen och det blev åtal för brott mot knivlagen.
Eftersom mannen var så full blev han omhändertagen enligt lagen om berusade personer klockan 01.20. Det gick inte att bevisa att han kört bilen tidigare på kvällen. Det kunde inte uteslutas att det var som han uppgav.
Drygt fyra timmar senare släpptes han.
Satte sig i bilen och körde...
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om