Fullsatt när Glädjekällan bjöd in till julkonsert

På Glädjekällan i Västervik är det fullsatt på tisdagskvällen. Här har den dagliga verksamheten haft öppet hus och nu är det dags för huvudnumret: Julkonserten.

Musikglädje. Att spela musik och sjunga tillsammans är det de nu 18 deltagarna vid Glädjekällans dagliga verksamhet gillar bäst.

Musikglädje. Att spela musik och sjunga tillsammans är det de nu 18 deltagarna vid Glädjekällans dagliga verksamhet gillar bäst.

Foto: Anna Persdotter

Västervik2017-12-19 20:45

Eftersom gruppen har varit ute på turné på äldreboenden under hösten och dessutom varit i Sundsvall och tävlat i Musikschlagets riksfinal så har det inte funnits så mycket tid att repetera.

– En dryg månad bara, säger Lena Koffed, som är verksamhetsansvarig för Glädjekällan i Västervik.

Den här kvällen sjunger och spelar bandet allt från gamla julsånger till mer moderna sådana, blandat med lite Astrid Lindgren och annat som passar de här musikerna. Under dagen har de haft vissa tekniska problem, men de verkar ha ordnat upp sig tills konserten startar. Otto Enström tar med sin starka röst ledningen i sången och det är bara för de andra sångarna att hänga med. Fartigt blir det också när Helena Södergren tar i på klarinetten.

– Hon är helt otrolig! Hon läser inte noter, utan spelar på gehör, berättar Lena Koffed.

Innan konserten har Glädjekällan också hunnit med ett öppet hus, med fika och försäljning av konst som deltagarna har skapat.

– Vi har armband, tavlor och kärleksdikter som vi har gjort själva, säger Helena Svensson, som är en av deltagarna.

Särskilt de små tavlorna med deltagarnas egna kärleksdikter har varit populära.

– Vi hade en hel hög här tidigare, men de har gått åt, säger Lena Koffed.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om