Förra Västervikskedjan köps upp av stort företag i skobranschen

Jarméus skor grundades på 1950-talet i Västervik, men försvann från stan 2008. Nu köps företaget med dess fem butiker upp av skokedjan Scorett.

Jarméus skor i Eskilstuna. Arkivbild.

Jarméus skor i Eskilstuna. Arkivbild.

Foto: Niklas Holm

Västervik2024-12-10 10:20

Den första Jarméus-butiken öppnade på Storgatan i Västervik av bröderna Jarméus 1952. Butiken lades alltså ner 2008 och ersattes av en skokedja från Linköping, Kalle P. Orsaken var att Jarméuskedjan valt att satsa i Stockholmsområdet i stället. Numera finns Bergqvist skor i samma lokal. 

undefined
Bild från när Jarméus blev Kalle P 2008. Butikschefen Åke Ingbrand berättade att han fick besök av många oroliga kunder. "Ska det bli brödbutik?" Den då nya ägaren, Kalle P, hade samma namn som ett konditori som tidigare fanns i Västervik (Calle P).

Nu köps de kvarvarande fem Jarmeusbutikerna i Stockholmsområdet och Uppsala upp av kedjan Scorett, som är en av Sveriges största butikskedjor för skor både i butik och online. I Västervik har kedjan haft en outlet-butik i anslutning till Lager 157 i början av 2000-talet, men det var en kort sejour. 

Enligt Scorett stärker förvärvet företaget som aktör på den svenska marknaden och skapar även nya möjligheter för tillväxt och innovation. 

– Förvärvet av Jarméus Skor är en del av vår långsiktiga plan för att växa och skapa fler synergier i branschen. Vi är öppna för fler förvärv som stärker vår position och breddar vårt erbjudande, säger vd:n Peter Blomquist.

Kommer namnet Jarméus leva vidare?

– Ja, vi har inga ambitioner om att byta bort namnet. Det är ett anrikt gammalt namn med stor betydelse. 

undefined
Jarméus skor i Eskilstuna. Arkivbild.
undefined
Skoaugusts butik på Vaksalagatan i centrala Uppsala är en butik som finns i Jarméuskedjan, som nu köps upp. Arkivbild.

Christer Jarméus själv säger att överlämnandet känns som ett "naturligt steg och den bästa lösningen både för personalen och mig" efter att företaget funnits i familjens ägo i 72 år. 

– Nu lever Jarméus Skor vidare, med en ny engagerad ägare, säger Christer Jarméus i ett pressmeddelande från företaget. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!