Folket ställde politikerna mot väggen

Kommunpolitikerna fick både skäll och trevliga förslag när det träffade Ankarsrumsborna på tisdagskvällen.

Andreas Henriksson hade många synpunkter på hur gator och trafik sköts i Ankarsrum. Helst skulle han vilja att det bygdes en cykelbana utmed genomfartsleden i samhället.

Andreas Henriksson hade många synpunkter på hur gator och trafik sköts i Ankarsrum. Helst skulle han vilja att det bygdes en cykelbana utmed genomfartsleden i samhället.

Foto:

Västervik2010-04-10 00:00
Det var ett litet, men vässat gäng som kom för att möta politikerna på tisdagens fullmäktige, som hölls i Ankarsrums skola. Kulturmannen Donald Öfverberg var först ut att ställa politikerna mot väggen. Som engagerad i Aktiveum undrade han om inte kommunen kunde lyfta fram bruksmiljöerna i Tjust, som Åtvidaberg har gjort och skapa ett bruksrike.- Vi vill att kommunen satsar inte bara på skärgården utan även bruksturismen. Det finns mycket att titta på här. Hans Ellervik (VDM) ordförande för kultur- och fritidsnämnden var positiv, men sa att man tyvärr inte hade några pengar över.- Här krävs eldsjälar för det finns inga pengar att proppa in, men jag är inte alls främmande för uppgiften.Politikerna fick också en skopa ovett för både trafik och omsorg. Andreas Henriksson var kritisk till att gatorna i Ankarsrum fortfarande inte är rensopade från sand och grus. En risk för barn på väg till skolan som lätt kör omkull på cykeln, menade han.- Det tar en sagolik tid innan det händer något här ute. Vi har inte sett skymten av någon sopbil. Orsaken till detta är helt enkelt att kommunen bara har en sopbil, och vartannat år sopar man från norr till söder och vartannat år tvärtom, förklarade tekniska nämndens ordförande, Anders Helderud (M). Gunvor Petersson hade också en fråga till Helderud, om maten som serveras på Kungshöjden. Som det är i dag levereras kvällsmaten kall i plastburkar som de gamla för värma. Osmaklig och näringsfattig enligt personer på hemmet som hon pratat med. - Mat är hälsa och medicin. Vi vill ha tillbaka det gamla systemet där maten lagades på plats. Helderud hade positiva nyheter. Enligt nya uträkningar skulle det inte bli dyrare att bygga om mottagningskök till tillagningskök än att behålla storköket på Gertrudsvik.- Jag har inte pratat med våra kunder ännu men jag tror och hoppas att vi går mot fler tillagningskök, sa Helderud.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om