De tidigare böckerna Sinnesslö, Rotlös, Utstött och Blodskam utspelade sig 2016. Men i den nya boken har det gått fem år och Mårten Ulvström jobbar nu på P4 radio Kalmar där han håller i ett nattprogram, som heter Nattugglan.
Under sändning kan lyssnare ringa in och önska låtar. Gång på gång ringer det in en okänd person som alltid önskar samma låt till olika flickor. Varje gång hittas den flickan som låten var önskad till död. Tillsammans med polisen försöker Mårten hitta identiteten bakom det okända numret.
Samtidigt som historien utspelas berättas det om Mårtens bortgångna farfar under 1950-talet. Det visar sig att det finns en koppling mellan hans farfar och morden.
– Det var inte meningen att det skulle bli mer böcker. Men jag hade svårt att släppa karaktärerna och ville utveckla dem, säger Niklas Wrångberg.
Niklas Wrångberg berättar att han får mycket inspiration från tv-serier, filmer och böcker när han skriver sina egna böcker. Till den här boken har han tagit mycket inspiration av den italienska författaren Giorgio Faletti.
Han har länge läst många olika spänningsromaner om mentalsjukhus. Men han hittade aldrig några romaner om just Sankta Getruds mentalsjukhus.
– Det är ett laddat ämne som ger kalla kårar. Jag tänkte att jag skulle vara först.
Han säger att utbudet av böcker som utspelar sig runt om Västervik länge har varit smalt, men att det nu börjat komma fler böcker om trakten och dess natur.