Engström slutar i oktober

Anders Engström som varit vd på Ankarsrum Industries sedan våren 2007 är kvar under sin uppsägningstid och introducerar de nya tillsatta vd i arbetet.

Anders Engström lämnar fabriken i Ankarsrum den 9 oktober efter att varit vd för Ankarsrum Industries AB sedan maj 2007.

Anders Engström lämnar fabriken i Ankarsrum den 9 oktober efter att varit vd för Ankarsrum Industries AB sedan maj 2007.

Foto: Ellen Kindstrand

Västervik2009-08-17 00:06
I våras sade vd Anders Engström upp sig på eget initiativ för att börja arbeta i egen regi i de egna företagen i Thailand samt vissa styrelseuppdrag och affärsutvecklingsprojekt genom ett amerikanskt konsultbolag. - Just nu har jag 20 olika projekt i gång så jag reser ner till Asien så fort min anställning upphör här, säger Anders Engström som kommer att vara kvar i styrelsen hos Ankarsrum Industries. Anders Engström har varit vd och styrelseordförande hos ett flertal företag där han framförallt jobbat med omstrukturering av företag. Under 1990-talet har han bland annat jobbat som produkt- och försäljningschef där han utvecklade marknaden i Östeuropa.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om