Engelska elever studerar i Gamleby

Just nu finns fem elever och en lärare från Ipswich i England på Kunskapsgården i Gamleby. Det är en "pilotgrupp" som ska bana väg för större grupper med elever.

Georgie Parkins och Jake Newman med läraren Mike Hardman  från Ipswich Academy bakar "Victoria sandwich" som de ska bjuda de svenska eleverna på Kunskapsgården i Gamleby på. Foto: Hans Brandin

Georgie Parkins och Jake Newman med läraren Mike Hardman från Ipswich Academy bakar "Victoria sandwich" som de ska bjuda de svenska eleverna på Kunskapsgården i Gamleby på. Foto: Hans Brandin

Foto: Hans Brandin

Västervik2011-10-19 00:00

Ipswich Academy ingår i Learning schools trust som har ett nära samarbete med Kunskapsskolan. Det är en icke vinstdrivande organisation som sponsras av Kunskapsskolan och driver tre skolor i England.

Elever från svenska Kunskapsskolor kommer regelbundet till Kunskapsgården i Gamleby för att intensivt arbeta med bild, slöjd och hemkunskap under en hel vecka i taget.

Precis samma gäller för de fem eleverna från Ipswich.

- Tyvärr är det inte fråga om något utbyte, säger läraren Mike Hardman. Vi har inga skolenheter med övernattningsrum som Kunskapsgården. Men lärarna från Gamleby har besökt oss i England.

När vi träffar eleverna är de mitt uppe i ett omfattande kakbak. De ska bjuda veckans svenska gäster i Gamleby - elever från Kunskapsskolan i Helsingborg - på en smaskig, engelsk kaka som heter Victoria sandwich.

- Lite kallt är det här, annars är allt toppen. Vi har redan hunnit skaffa oss vänner bland de svenska eleverna, berättar Jake Newman och Georgie Parkins, som bakar tillsammans.

- Vi har hemkunskap i vår skola också, men vi har valt att specialisera oss på design och därför var det länge sedan vi stökade i köket. Här har vi sysslat med silversmide och vi också få hålla på med textilslöjd innan vi reser hem till England.

De engelska eleverna, som är mellan 14 och 15 år, är mycket artiga och kallar Mike Harman för "sir" och mister Hardman har fullt upp med att instruera kakbakarna så att de ska kunna presentera fina bakverk till de svenska eleverna.

- Det här är ett pilotprojekt, säger Mike Hardman. Nästa år hoppas vi komma tillbaka med 20 elever.

Victoria sandwich
Victoria sandwich består av två sockerkaksliknande lager med sylt och grädde mellan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om