Ipswich Academy ingår i Learning schools trust som har ett nära samarbete med Kunskapsskolan. Det är en icke vinstdrivande organisation som sponsras av Kunskapsskolan och driver tre skolor i England.
Elever från svenska Kunskapsskolor kommer regelbundet till Kunskapsgården i Gamleby för att intensivt arbeta med bild, slöjd och hemkunskap under en hel vecka i taget.
Precis samma gäller för de fem eleverna från Ipswich.
- Tyvärr är det inte fråga om något utbyte, säger läraren Mike Hardman. Vi har inga skolenheter med övernattningsrum som Kunskapsgården. Men lärarna från Gamleby har besökt oss i England.
När vi träffar eleverna är de mitt uppe i ett omfattande kakbak. De ska bjuda veckans svenska gäster i Gamleby - elever från Kunskapsskolan i Helsingborg - på en smaskig, engelsk kaka som heter Victoria sandwich.
- Lite kallt är det här, annars är allt toppen. Vi har redan hunnit skaffa oss vänner bland de svenska eleverna, berättar Jake Newman och Georgie Parkins, som bakar tillsammans.
- Vi har hemkunskap i vår skola också, men vi har valt att specialisera oss på design och därför var det länge sedan vi stökade i köket. Här har vi sysslat med silversmide och vi också få hålla på med textilslöjd innan vi reser hem till England.
De engelska eleverna, som är mellan 14 och 15 år, är mycket artiga och kallar Mike Harman för "sir" och mister Hardman har fullt upp med att instruera kakbakarna så att de ska kunna presentera fina bakverk till de svenska eleverna.
- Det här är ett pilotprojekt, säger Mike Hardman. Nästa år hoppas vi komma tillbaka med 20 elever.