Electrolux vill köra övertid

Frågan har väckt ont blod hos anställda.

Västervik2004-02-27 01:00
På lördag överväger Electrolux att köra övertid. Orsaken är det produktionsbortfall som uppstod under turbulensen efter nedläggningsbeskedet för två veckor sedan.
Enligt uppgifter till VT har frågan väckt ont blod bland de anställda.
- Ska man jobba åt företaget när de stuckit kniven i ryggen på en? säger en person.
Electrolux platschef Inken Faber sade på torsdagseftermiddagen att det fortfarande inte var klart om det blir någon övertid på lördag.
- Vår produktionschef har ställt frågan till personalen. Det beror på vad personalen svarar.

Har produktionsfallet på grund av de senaste veckorna blivit ett bekymmer?
- Nej, inte ett bekymmer, men visst har vi märkt ett bortfall, och det är vår ambition att våra kunder inte ska drabbas, säger Inken Faber.
Enligt henne behöver man komma ifatt när det gäller en produktgrupp. Det är därför sonderingarna om övertid gjorts.
Alternativet skulle vara att kalla in extrafolk från ett bemanningsföretag.
- Men vi vill undvika det, säger hon.
Metallklubbens ordförande Per Aspeteg har när VT talar med honom inte hört några reaktioner från golvet.
Han förstår ändå om en del är kritiska samtidigt som han inte avråder från att jobba övertid.
- Än har inget nedläggningsbeslut fattats, och vi har ett åtagande mot våra kunder, men visst är det en märklig situation.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om