Viktor Haglind är kommunpolis i Västervik. Han konstaterar inledningsvis att hastigheten vid Karstorp är begränsad till max 50 kilometer i timmen, med tanke på övergångsställena.
När han går tillbaka och tittar på statistik för platsen, är det inget som sticker ut, när det gäller hastigheter.
– Vi har varit här flera gånger och gjort mätningar det senaste året.
Vad gäller olyckor, har det varit någon per år de senaste åren. Viktor Haglind bedömer att det här är en plats där det uppstår risker, eftersom motorfordonen är separerade från de oskyddade trafikanterna i övrigt. Det är bara vid övergångarna som de möts.
– Som bilist kan det vara svårt att uppfatta att man verkligen måste sänka hastigheten, säger han.
När en sådan här allvarlig olycka har hänt, börjar polisen med att titta på statistiken för platsen.
– Sedan gör vi kanske en fartkontroll, för att se hur det ser ut, och förebygga att fler olyckor uppstår, säger Viktor Haglind.
Nästa steg blir att fundera på åtgärder. Det är en diskussion som polisen då har med kommunens enhet för samhällsbyggnad. Även räddningstjänsten är inkopplad i det här arbetet.
Viktor Haglind vill inte föreslå någon viss typ av åtgärd för just den här platsen. Han betonar att man måste se till helheten, och där är hastigheten bara en del av det hela.
Det vanligaste skälet till att olyckor inträffar, är enligt Viktor Haglind att de inblandade inte har anpassat hastigheten efter rådande förhållanden. Även om man inte bryter mot någon hastighetsgräns, kan det ändå vara för fort:
– Hastighetsgränsen är en maxhastighet. Det betyder inte att man alltid kan köra i det.
Ibland kan andra åtgärder vara effektiva för att få ner antalet olyckor. Som exempel nämner Haglind den olycksdrabbade korsningen nedanför brandstationen i Västervik. Där infördes stopplikt, i stället för väjningsplikt, tidigare i år, och antalet olyckor har minskat sedan dess.
Christer Ramström jobbar med trafikplanering på Västerviks kommun. Han berättar att de håller på och anpassar hastigheten i kommunens tätorter. Nästa år är det Västervik som står på tur.
– På den sträcka där övergångsstället ligger ner mot VO-torpet kommer sannolikt hastigheten att sänkas från 50 till 40 kilometer i timmen.
I samband med den översynen kommer de även att titta lite extra på kritiska passager och övergångsställen.