Äldre är ute mer – efter nytt system

Med bättre planering blir det färre misstag. Nu ska en ny modell införas på alla äldreboenden i Västerviks kommun, då resultatet har varit så positivt.

Det nya systemet har lett till mer utevistelse för pensionärerna.

Det nya systemet har lett till mer utevistelse för pensionärerna.

Foto: Peter Jigerström/ Arkiv

Västervik2021-06-01 20:45

Pilotprojektet "Insatser i särskilt boende" har funnits på prov på två äldreboenden i kommunen: Dalsvägen 23 i Gunnebo och Korallen i Västervik. Från nyår ska det finnas på alla särskilda boenden.

Ingela Svensson (C), ordförande i socialnämnden, ser den ökade tydligheten som en stor fördel.

– Det blir lättare att hålla koll på vad som ska utföras under dagen.

Det nya sättet att arbeta, som Ingela Svensson även lyfte fram i efterspelet till vårens omtalade Lex Sarah-anmälan om brister på ett äldreboende, har fått såväl ris som ros av personalen. En positiv effekt är att det har bidragit till att de gamla har fått mer möjlighet till utevistelse och social tid.

– Det är en väldigt positiv effekt, då detta med att äldre på särskilt boende ibland inte får komma ut i tillräcklig utsträckning är en av de mest förekommande diskussionerna genom tiderna inom äldreomsorgen. Om projektet så bara har åstadkommit en enda sak, och det är den effekten att äldre får mer utevistelse/social tid, så är det ett stort framsteg, står det i utredningen.

Projektet har lett till att fler boenden planerar mer, och att uppföljningarna utvecklats. Som exempel på vad det konkret kan leda till nämns att avvikelserna – i detta fall att personal glömt att ge de gamla medicin – har minskat kraftigt på äldreboendet Erneborg i Gamleby.

I oktober förra året noterades 38 sådana avvikelser. Sedan har det minskat successivt till bara två avvikelser i april månad i år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!