?Det kanske inte blir något bygglov?

Masten flyttas förmodligen om de boende protesterar tror stadsarkitekten.

Västervik2004-11-18 01:00
? Om det blir massiva protester så försöker nog projekteringskonsulten att hitta en ny plats för masten, säger stadsarkitekt Per Knutsson.
Han handlägger bygglovsärendet med 3G-masten i Västrum och räknar med att om alla berörda boende inom 300-metersgränsen säger nej till masten så ges inte bygglov.
? Så har skett i flera andra fall. Nu senast i Dalhem men också i Totebo och Helgenäs. I Dalhem flyttades masten omkring 500 meter och flyttningar har också skett på de andra orterna.
Om det finns boende på ett område inom 300 meter från ett planerat mastbygge begär man synpunkter från dessa innan ett bygglovsärende avgörs. Skulle bara några få protestera och bygglov till slut medges, kan det senare överklagas av de boende. Och om bygglov inte ges kan också företaget som ansökt om bygglov överklaga beslutet.

Det är företaget Sweco som ansökt om bygglov för den nya 90 meters 3G-masten. Sweco är projekteringskonsult åt företaget 3Gis som anlitas av de tre mobiloperatörerna 3, Vodaphone och Orange.
I Västerviks kommun har hittills getts bygglov till cirka 70 3G-master och ytterligare 15 ärenden handläggs nu.
3G-tekniken innebär att vi bland annat kan skicka bilder och rörliga filmer över mobiltelefonnätet. I hela Sverige pågår nu utbyggnaden av 3G-nätet enligt riksdagsbeslut. 6 000 master ska sättas upp och 30 000 nya basstationer, eller antenner. Senast i december i år ska det finnas täckning i hela landet för 3G.
På många håll har det lett till protester från de som bor i närheten av de planerade mastbyggena. Framför allt är det oron för strålning som ligger bakom.
Om strålningseffekterna råder det delade meningar bland forskarna. Enligt statliga Strålskyddsinstitutet är strålningsrisken liten.

Så här informerar Strålskyddsinstitutet på sin hemsida: ?Basstationsantenner utstrålar radiovågor av samma slag som TV- och radiosändare. TV-sändare är oftast mer än 1000 gånger starkare än basstationerna för mobiltelefoni.?
I en broschyr om mobiltelefoni skriver man så här: ?Det finns idag inga vetenskapliga belägg för att radiovågorna leder till skadliga hälsoeffekter, så länge gränsvärdena iakttas. Detta gäller även när mobiltelefonerna sänder med den högsta tillåtna styrkan.?
En forskare som inte håller med om detta är Olle Johansson, docent i neurovetenskap på Karolinska Institutet. Han vill inte att några 3G-master byggs i närheten av bostäder innan man helt säkert vet att strålningen från antennerna är ofarlig.
Olle Johansson har i ett flertal artiklar i svenska tidningar framfört sina åsikter, både om strålningseffekter och att man på grund av ekonomiska intressen inte tar strålningsproblemen på allvar. Han menar bland annat att strålningen kan ge cancer men att vi ser det först om 30?50 år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om