När vi möter Ulrika Pecher, som sitter med i styrelsen till den förening som driver vandrarhemmet, är hon i full gång med att rensa i skogen intill vandrarhemmet.
– Nu är det mycket att göra igen, men där i början på mars tappade vi över 90 procent av sommarens bokningar. Nu börjar en del bokningar rulla in igen, berättar Ulrika.
Pandemin har dock inte hotat vandrarhemmets framtida existens. De flesta som engagerar sig i verksamheten gör det ideellt samtidigt som de även får en del uppbackning genom Arbetsförmedlingens stöttningsprogram.
Den här veckan samsas en konfirmationsgrupp från Vällingby om Marsbäcken tillsammans med ungdomar från fritidsgården Mejeriet i Västervik. De båda grupperna hålls separerade och Ulrika säger att vandrarhemmet har vidtagit åtgärder för att minska risken för smittspridning:
– Det är mer av självhushåll utav städning för de gäster som bor inne på rummen. Sedan gör vi en grovstädning när nya gäster ska checka in. De båda grupperna har även tillgång till separata toaletter.
Att reserestriktionerna upphörde i mitten av juni ser Ulrika som något positivt för vandrarhemmet. När svenskarnas möjligheter till att resa utomlands begränsats hoppas hon att fler väljer att upptäcka platser som Marsbäcken.
– Det här är en allmän plats vilket innebär att alla är välkomna att bada och njuta av naturen, oavsett om man övernattar eller inte.