– Jag tycker att det är bra att ha en plats där man kan vara sig själv. Går man på andra aktiviteter på stan ska man passa in i normen. Här vet alla att alla är olika, säger Pelle Andersson, från Överum.
Det var i januari 2015 som mötesplatsen skapades med målet att bli en samlingspunkt för personer som kanske inte har så stor social gemenskap på fritiden. Klubben riktar sig lite extra till de med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, till exempel Asperger och ADHD, men alla är välkomna hit.
– Många kanske inte har så många vänner. Hit kan man komma och skingra tankarna i stället för att sitta ensam hemma, säger Anneli Lindström, som jobbar i verksamheten.
Klubben har öppet mellan 18-21 två dagar i veckan. Nu utökas tiderna till att också gälla varannan helg, och målet är att utbudet hela tiden ska växa.
– Vår vision är att ha öppet varje dag så att det alltid finns någon att vända sig till, säger verksamhetsansvarig Tobias Lindvall.
Ett annat önskemål är att ibland kunna gästspela på andra orter, som Gamleby eller Överum, för att också de som inte vill ge sig i väg med buss eller tåg ska ha en chans att delta.
Anneli och Tobias tror att mycket av framgången med konceptet beror på den kravlösa kontexten.
– Allt är helt öppet och vi journalför inget. Det här ska vara ett sammanhang för att få må bättre och vara en del av någonting, säger Tobias.
För Pelle Andersson, som till viss del lider av social fobi, har klubben förändrat mycket.
– Här kan man träffa folk utan att känna sig obekväm. Hemma blir det mest dator och teve. Att komma hit har blivit ett väldigt uppsving i livskvalitet, säger han.
Han tror att andra känner samma sak.
– Det blir något att se fram emot. Jag tror att det här är en stor samhällsvinst som bryter isoleringen för många.
Åldersspannet hos besökarna löper från 20-55 år, och det är ungefär lika många kvinnor som män. Ibland dyker bara någon enstaka upp, men en hektisk kväll kan över 20 personer trängas i köket över en tacomiddag. Totalt har ett 100-tal människor hittat hit, men Tobias och Anneli tror att behovet är större än så och hoppas nå ut till fler.
För Anders Jacobson har klubben blivit ett stående inslag i veckoschemat.
– Det är bra, så att man inte sitter hemma och stirrar på fyra väggar. Man känner sig behövd här, är man borta några gånger undrar folk var man är, säger Anders.