Brist på doser försenar vaccinering i Västervik

Personal inom handikappomsorgen i Västerviks kommun undrar varför inte de blir vaccinerade. Skälet är brist på vaccindoser.

En anställd inom handikappomsorgen undrar varför vaccineringen dröjer.

En anställd inom handikappomsorgen undrar varför vaccineringen dröjer.

Foto: Malin Stenström

Västervik2021-02-27 12:00

En anställd, som har hört av sig till oss, uppger att "Jörgen Olsson gick ut med att vi snart skulle få i början av januari... Men nu verkar det som 80+ går före".

Men socialchef Jörgen Olsson säger att han inte har lovat något sådant. Det är inte kommunen utan regionen som fördelar vaccindoserna, och problemet har varit att det har kommit färre doser än vad som tidigare sagts.

Regionen vaccinerar gruppen 80 år och äldre, medan företagshälsovården vaccinerar kommunens anställda. Vaccination pågår av dem som jobbar närmast omsorgstagarna, men det har alltså gått långsammare än beräknat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!