Björn Ulvaeus hyllas på 80-årsdagen med ny version av Abba-låt

På fredag fyller Björn Ulvaeus 80 år. Belgaren Stany Van Wymeersch har valt att hylla Björn genom att göra en ny version på Abba:s låt "Crazy World". 
– Vi valde att tolka en okänd låt, där Björn är leadsångare, säger Stany. 

Bandet S-O-K har valt att tolka en av de lite mer okända Abba-låtarna i samband med Björn Ulvaeus 80-årsdag den 25 april, alltså denna fredag.

Bandet S-O-K har valt att tolka en av de lite mer okända Abba-låtarna i samband med Björn Ulvaeus 80-årsdag den 25 april, alltså denna fredag.

Foto: Pressbild/TT

Västervik2025-04-23 03:00

Hyllningen gör han tillsammans med sitt nybildade band S-O-K, där dottern Ophelia Van Wymeersch och den belgiska producenten Klaas Tomme också är medlemmar.

– Jag tyckte det var intressant att lyfta en låt som för de flesta är okänd.

Gruppen har gjort en retroversion, där texten ska vara i fokus.

– Det är en intressant historia om avundsjuka och missförstånd. Det var därför spännande att göra en ny version av låten, där vi berättar historien och får fram texten på ett tydligt sätt.

När de jobbat med låten ett tag kom de på en idé. De ville få med Abba:s gitarrist Janne Schaffer på låten och skickade därför ett mejl till honom.

– Jag skickade en demo och frågade om han var intresserad av att samarbeta. Han sa direkt att det var en fantastisk idé.

undefined
"Jag kände Janne ganska bra efter intervjuerna jag gjort med honom inför Abba-boken" säger Stany som fick med Janne på låten.

Förutom Jannes gitarriff hörs även Sussie Webb i låten. Hon har tidigare varit bakgrundssångare i band som The Who och Queen.

Låten hade premiär den 12 april under "International Abba Day" i Roosendaal, Nederländerna. Stany har även fått tillstånd av Abba:s management för att släppa låten.

undefined
För fyra år sedan släppte Stany Van Wymeersch boken "The Legacy of ABBA" i Västervik.

Hur har hyllningen blivit mottagen av publiken?

– När vi hade premiär av låten var den väldigt uppskattad.

Björn har ännu på tisdagen inte hört av sig med respons om låten, och Stany förväntar sig inte heller ett personligt meddelande från den blivande 80-åringen.

– Det hade varit kul att höra något från honom, men jag förväntar mig inget. Det har bara varit en ära för mig att ha fått möta honom flera gånger.

undefined
Stany Van Wymeersch har intervjuat Björn Ulvaeus flera gånger. Den längsta intervjun han någonsin haft med Björn var på Slotsholmen år 2019, då han intervjuade Abba-medlemmen till boken "The Legacy of ABBA".
undefined
Björn Ulvaeus på Slottsholmen förra året tillsammans med dottern Anna Hydbom Ulvaeus och Biostadens Anna Bergman.

Tanken är att släppa musikvideon i samband med Björns födelsedag den 25 april.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!