Under vecka 25 och 26 har södra Tjusts pastorat anordnat Kul i sommar för barn födda -08 till -12. Under de två veckorna har det totalt varit runt 25 barn varje dag.
Henrik Frisell och Åsa Nilsson som är två av dem som sett till att Kul i sommar blir kul i sommar berättar att de har haft olika aktiviteter, bland annat var Naturum och hälsade på.
Barnen får möjlighet att lära sig simma eller ta märken och även de dagar det har regnat har barnen varit i plurret. Då var det bara för badvakterna att ta på sig regnjackorna.
– Vi anordnar Kul i sommar för att barn ska kunna hitta på något som inte kostar pengar. De är mestadels fria att göra vad de vill men vi har också några styrda aktiviteter så de får våga att testa något nytt, säger Henrik Frisell.
Åsa Nilsson berättar att Kul i sommar ger barnen en möjlighet att lära känna nya kompisar och skapa roliga sommarminnen.
Det är första gången Elsa Jansson Frisell, 11 år, är på Kul i sommar. Hon berättar att det är goda luncher, just för att de får ta med dem själva.
– Vi har fått dyka vilket var roligt och också se olika vattendjur. Vi fick även göra pinnbröd och vi har spelat mycket spel.
Alea Hederberg, 12 år, är också för första gången på Kul i sommar och hon berättar att hon fått en ny kompis, Siri.
– Jag har badat jättemycket. Det har varit bra och mysigt.