"Avsikten är att avtalet ska förlängas"
Det finns ingen politisk agenda bakom svårigheterna att förlänga Göran Nilssons vårdavtal. Det säger landstingsstyrelsens ordförande Anders Henriksson (s). Han får mothugg av oppositionspolitikern Anders Andersson (kd).
Men något sådant ligger inte bakom det faktum att vårdavtalet för Göran Nilsson i Överum inte förlängts, menar Anders Henriksson.
- Vi är måna om att kunna teckna förlängda vårdavtal med dem vi har avtal med i dag. Vi har inga andra avsikter än att avtalet med Göran Nilsson ska förlängas. Det här handlar snarare om svårigheter i förhandlingarna, säger han.
Kristdemokraten Anders Andersson är tillsammans med resten av allianspartierna i landstinget kritisk till att förhandlingarna dragits i långbänk. Och han fortsätter hävda att den nya majoriteten har skuld i att avtalet ännu inte tecknats.
- Vänsterpartiet sitter i majoritet. Det är det enda jag har att säga, säger han.
Han tycker att det är allvarligt att verksamheten vid vårdcentralen i Överum nu hänger på en skör tråd.
- Det här skulle ha varit klart vid midsommar! Jag hoppas att de ansvariga politikerna gett tjänstemännen rimliga förutsättningar att ro iland med avtalet, säger han.
Lars Mattsson är planeringschef på landstinget och han bekräftar att diskussioner förts med Göran Nilsson och att man haft olika åsikter i vissa frågor.
Han tycker dock att det är en formsak vad man anser vara rena avtalsförhandlingar och inte, men medger att något avtal inte kommit till stånd.
- Det är olyckligt att det dröjt till så sent in på året men det var inget självändamål att det skulle bli så. En del saker uppstod under resans gång och det är viktigt att avtalet blir så tydligt att det inte går att missförstå, säger han.
- Från vår sida är åtminstone intentionen att vi ska skriva ett avtal med Göran Nilsson och nu finns ett färdigt förslag från landstingets sida, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!