"Att driva eget är klockrent"
- Har du haft drömmar, se då till att förverkliga dem när tillfället dyker upp. Det rådet kommer från Magnus Johansson som tillsammans med Per Hjalmarsson driver företaget Grönitz Handelsstål i Västervik.
Magnus Johansson trivs med att vara sin egen chef.Foto: Lisa Olaison
Foto: Lisa Olaison
- Man måste gilla att arbeta eftersom arbetsdagarna kan bli långa, säger Magnus.- Men framförallt måste man ha viljan. Att man har en gångbar idé är förstås grundläggande. Har man detta och går och drömmer om en egen verksamhet så tycker jag att man ska våga försöka.I maj är det tre år sedan Magnus och Per tog över Grönitz Handelsstål. För drygt två år sedan besökte vi de nya entreprenörerna som då hade mycket bråda tider. Byggindustrin gick på högvarv och företaget sålde material till både stora och små kunder. Några exempel är Gunnebo, Elfa och Tjust mekaniska verkstad.- Nu har såklart även vi känt av lågkonjunkturen och finanskrisen ett tag, men vi har ett brett kundregister och flera stabila kunder vilket vi är väldigt tacksamma för. Många får kämpa hårt i dag för att försöka överleva krisen, säger han.
Personligt
Namn: Magnus JohanssonBor: I VästervikÅlder: 38 årFamilj: Sambon Caroline och barnen Malin och JakobIntressen: Sport i allmänhet och fotboll i synnerhet. Gillar att resa.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!