Först ett försök till rån, där den unge mannen tillsammans med en annan pojke ska ha försökt få en man att lämna över en mobiltelefon och en väst till dem, de riktade en kniv mot honom. Men mannen vägrade att göra som de ville.
Det här ska ha skett vid Resecentrum i Västervik den 6 maj.
Båda de åtalade ynglingarna förnekar brott, men flera vittnen har hörts i ärendet.
Den unge mannen åtalas också, misstänkt för att ha haft en batong på allmän plats. Det ska ha hänt den 24 april i år. Det här erkänner mannen och åklagaren yrkar på att batongen ska förverkas.
Den medåtalade ynglingen åtalas också för ringa narkotikabrott. Han misstänks för att ha använt cannabis, något som han också erkänner.
Det andra fallet handlar om ett fullbordat rån, som enligt åtalet ska ha skett den 14 maj vid Breviksspåret i Västervik. Här ska den unge mannen, tillsammans med en jämnårig, men inte samma pojke som i det tidigare fallet, ha tvingat en man lämna över sin plånbok genom att hota honom med en kniv. Medhjälparen ska sedan ha tagit en mobiltelefon från mannens kläder.
Den unge mannen erkänner rånet, medan hans medhjälpare förnekar brott.
I det här fallet yrkar åklagaren också på att en kniv som tagits i beslag ska förverkas.
Åklagaren har även begärt in yttranden från socialtjänsten kring två av de tre pojkarna som nu står åtalade.