Ångloket spårade ur

På söndagen spårade ett ånglok på smalspåret ur. Tåget var på väg till Ankarsrum när den ena vagnens hjul hoppade av spåret. Men inga personer blev skadade vid olyckan.

Ur spår. Ångloket var på väg till Ankarsrum när det spårade ur.Foto: Kenneth Allblom

Ur spår. Ångloket var på väg till Ankarsrum när det spårade ur.Foto: Kenneth Allblom

Foto:

Västervik2006-08-07 00:25
- Det är obehagligt när det börjar skaka och rassla i tåg, säger Kenneth Allblom från Hulta, som var passagerare på tåget.

Det var väster om Fårhult, strax efter lunchtid, som olyckan inträffade och tågen blev stående på rälsen. Det gick inte att koppla i sär loken och de kunde därför inte fortsätta resan.

Fyrtiotalet passagerare som var med fick gå av och gå längs rälsen i cirka fem minuter och ta med sig barnvagnar och andra saker. Sedan möttes de upp av en rälsbuss och kunde på så vis ta sig tillbaka till Västervik.
- Så fort det hände började personalen bromsa kraftigt. Vi fick väldigt bra information hela tiden om vad som hände, säger Kenneth Allblom.
Trots att de aldrig kom fram till Ankarsrum tar han resan med ro.
- Det blev en bra utflykt ändå, med lite extra äventyr.

Peter Heller, trafikansvarig för smalspårsjärnvägen visste på söndagskvällen inte vad som orsakat urspårningen.
- Vi håller på att undersöka både fordon och banan, utredningen bör vara klar om några dagar, säger han.
Peter Heller säger också att övrig trafik kunde ersättas med bussar så att folk kunde transportera sig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om