Aktiviteter i Gunnebo

Föreningsaktiviteter var vanliga i Gunnebo i mitten av 1900-talet. Här är det motorbåtsklubben och musikkåren som förevigats.

Förstamajkonsert i Gunnebo, troligen 1960.  Foto: Herbert Hallberg

Förstamajkonsert i Gunnebo, troligen 1960. Foto: Herbert Hallberg

Foto:

Västervik2012-01-02 00:00

Bilderna har lånats ut av Herbert Hallberg, som växt upp i Gunnebo och bott där nästan hela sitt liv. Han har dokumenterat livet i Gunnebo med sin kamera under många år.

Bilden med båtutflykten är från 1950. Det är Gunnebo Motorbåtsklubb som ordnade en utflykt. Medlemmarna samlades vid lilla kajen i Gunnebo och åkte sedan ut i skärgården över dagen. En mässingsorkester spelade före avfärden, de står ungefär mitt i bilden, vid porten till hamnmagasinet.

Förra året var det 75 år sedan motorbåtsklubben bildades, och den heter nu Gunnebo Båtsällskap. Jubileet firades i november.

Inträdesavgiften 1936 var en krona, men höjdes året därpå till två kronor. En ny småbåtshamn byggdes 1958, alltså några år efter den här skärgårdsutflykten.

Den andra bilden visar Gunnebo Musikkår som spelar på första majmorgonen. Troligen är året 1960. Musikanterna står på udden vid bruksdammen.

Folkets bilder
Har du en gammal bild som du vill visa i VT? Vi vill gärna ha in fler gamla bilder. Ring eller skicka e-post till Eva Johansson på e-postadress eva.johansson@vt.se eller telefon 0490-666 21 (onsdag-fredag).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om