700 färre lägenheter

Antalet bostäder ökar i Västervik, men sedan den senaste folk- och bostadsräkningen 1990 har Bostadsbolaget minskat sitt innehav av bostäder.
- Vi har anpassat kostymen efter befolkningen i kommunen, säger Bostadsbolagets vd Sven-Åke Lindberg.

Nyinköpt. Bostadsbolaget har bland annat köpt den här fastigheten på Stationsgatan 1 i Västervik. Om fler intressanta objekt bjuds ut till försäljning i centrala Västervik kan det bli tal om köp, men det finns ingen uttalad expansiv strategi. Foto: Anders Steiner

Nyinköpt. Bostadsbolaget har bland annat köpt den här fastigheten på Stationsgatan 1 i Västervik. Om fler intressanta objekt bjuds ut till försäljning i centrala Västervik kan det bli tal om köp, men det finns ingen uttalad expansiv strategi. Foto: Anders Steiner

Foto:

Västervik2005-09-08 00:25
Kostymen passar alldeles utmärkt, i oktober förra året hade Bostadsbolaget uthyrningsrekord med 96 procent av lägenhetsbeståndet uthyrt, i genomsnitt under 2004 var 94 procent av lägenheterna uthyrda. Men målet för uthyrningen är högt ställt.
- Vi har en strävan att nå drygt 96 procent uthyrningsgrad och nu har vi 95 procent så vi har en bit kvar, säger Sven-Åke Lindberg.

Sedan 1990 har Bostadsbolaget minskat sitt lägenhetsbestånd med drygt 700 till 2 874 (2005-09-01). Under den tiden har fastigheter med 283 lägenheter rivits i Överum, Gamleby och Ankarsrum, medan 714 nya lägenheter har byggts. Minskningen av Bostadsbolagets lägenhetsbestånd har också skett genom försäljning till privata fastighetsägare.
Behovet av bostäder i Västervik har minskat sedan folk- och bostadsräkningen och till det finns det flera skäl.
- I Västervik har man under ganska lång tid haft en större andel människor som dör än som föds och sen har vi haft en period med större utflyttning - det hade vi förra året till exempel.

Men behovet av bostäder beror inte enbart på folkmängden, påpekar Sven-Åke Lindberg.
- Om arbetslösheten stiger minskar antalet hushåll. De ungdomar som inte får jobb har inte råd att flytta hemifrån.
Ändå ökar antalet bostäder i kommunen 1990 fanns totalt 18 831 bostäder, 15 år senare är det antalet 19 261.
- Vi ser att antalet bostäder ökar, men befolkningen ökar inte. Det blir en ökad konkurrens och därför ska man ha det med sig och se på behov innan man utökar.
I Västervik råder ett bostadsöverskott, vilket naturligtvis gynnar den som vill bosätta sig här - det går alltid att få tag i en bostad med den bostadsform som önskas. Bostadsbolaget har till exempel ungefär 300 lägenheter mer än det finns hushåll, men en del av de tomma lägenheterna behövs förstås för att de boende ska kunna byta bostad.

Bostadsbolagets överskott är inte särskilt stort egentligen, särskilt inte i jämförelse med de privata värdarnas bostadsbestånd som alltså ökar.
- Det behövs inte fler, man kan säga att summa summarum behöver det minska, säger Sven-Åke Lindberg.
Bostadsbolaget har nyligen köpt fastigheter centralt i Västervik och om det i framtiden dyker upp fler sådana intressanta objekt blir det affär.
- Vi har inte någon ambition att växa i någon stor omfattning. Däremot har vi ambitionen att öka i centrala områden.
Men det finns egentligen inga planer på att utöka lägenhetsbeståndet.
Ska ni minska beståndet?
- Nej, men vi kommer säkert att se ut som ungefär den här storleken många år framåt. Men vi jobbar med ytterområdena där vi siktar på bättre uthyrningsgrad. Det kan bli tal om försäljning, men det finns inga planer på det.
Ett stort bostadsöverskott är förstås inte ekonomiskt hållbart för någon värd och Bostadsbolaget arbetar för att öka uthyrningsgraden genom olika kampanjer. Tidigare har testbokampanjen i Loftahammar, Gamleby och Överum då hyresgäster fått bo för 1 000 kronor per månad i tre månader varit populär. Nu pågår en bruksbokampanj i Ankarsrum och Överum.
Totalt är uthyrningsgraden 95,3 procent, men det är Västervik som står för den högsta uthyrningsgraden, i ytterområdena står det inte lika bra till. I Ankarsrum är uthyrningsgraden till exempel inte högre än 84 procent, så för att nå målet på drygt 96 procent krävs framgångsrika kampanjer.
Bostadsbolagets bostäderAntal lägenheter i drift
vid årsskiftet
90/91: 3 597
91/92: 3 613
92/93: 3 553
93/94: 3 462
94/95: 3 441
95/96: 3 326
96/97: 3 199
97/98: 3 105
98/99: 3 107
99/00: 3 036
00/01: 2 974
01/02: 2 935
02/03: 2 887
03/04: 2 903
04/05: 2 887
1/9 -05: 2 874
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om