30-åringen flyttad till Karolinska sjukhuset

Den influensasjuke 30-årige man som sedan förra veckan legat inlagd för intensivvård vid Västerviks sjukhus transporterades under tisdagsnatten till Karolinska sjukhuset i Stockholm. Läget är kritiskt, men han har ännu inte behövt så kallad Ecmo-behandling.

En plats för så kallad Ecmo-behandling på Karolinska sjukhuset står klar för den 30-årige patienten från Västervik.Foto: Anders Britts/Scanpix

En plats för så kallad Ecmo-behandling på Karolinska sjukhuset står klar för den 30-årige patienten från Västervik.Foto: Anders Britts/Scanpix

Foto: ANDERS BRITTS

Västervik2009-11-25 00:00
- Han vårdas på intensiven, men det står en Ecmoplats till förfogande, uppgav man på Karolinskas informationsavdelning på tisdagseftermiddagen.Ecmo innebär att man syresätter blodet via en konstgjord lunga med hjälp av en modifierad hjärt-lungmaskin. Metoden används vid livshotande, akut lungsvikt, något som de svårast sjuka i svininfluensan drabbas av. Beslutet att transportera mannen till Karolinska sjukhuset togs efter konsultation med lungläkare på Karolinska. - Hans syresättning av blodet blev allt sämre och personalen från Karolinska som var här under natten var beredd att påbörja behandlingen här i Västervik. Men de gjorde den bedömningen att hans läge var så pass stabilt att han kunde transporteras till Stockholm, säger chefsläkare Åke Aldman på Västerviks sjukhus.30-åringen inkom svårt sjuk till Västerviks sjukhus förra onsdagen. Mannen, som tidigare var fullt frisk, sökte vård med akut hög feber och andningssvårigheter. Bekräftelse kom att det verkligen rörde sig om svininfluensan. Mannen tillhör inte någon av riskgrupperna.Han har vårdats i respirator på intensiven och läget bedömdes först som allvarligt, men inte kritiskt. Hans tillstånd har dock förvärrats och på tisdagen kom alltså beslutet att föra honom till Karolinska sjukhuset i Stockholm. Inga fler patienter har vårdats på intensivavdelningen i Västervik på grund av nya influensan. Antalet smittade patienter har ökat och på Västerviks sjukhus tror man att kulmen ännu inte är nådd. Där finns en nyinrättad specialavdelning planerad att användas för akut sjuka i nya influensan.Vaccineringen av barn fortsätter denna vecka. Däremot hänger starten av vaccineringen för den breda allmänheten i luften. Av de utlovade 28000 doserna den här veckan har landstinget bara fått hälften.- Vi vet inte ännu vad det kommer att få för konsekvenser. Det blir en försening, men vi kan i dagsläget inte svara på hur lång den blir, säger Rolf Asmundsson på landstingets informationsavdelning.Under förra veckan togs influensaanalyser på 160 personer i länet. Närmare 60 av dessa var smittade.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om