14,5 miljoner fattas för bidrag

Trots nygjuten Odellplatta kan flera påbörjade bostadsprojekt i Kalmar län bli utan investeringsbidrag. Pengarna som var avsatta är redan slut och nu saknas 14,5 miljoner kronor, en siffra som väntas stiga.

Västervik2007-02-06 15:44
En förutsättning för att få investeringsbidrag trots att regeringen avskaffat bidraget var att man före nyårsafton hade gjutit en bottenplatta, en så kallad Odellplatta..
Bidraget infördes av förra regeringen 2001, för att stimulera nyproduktionen av mindre hyresrätter och studentlägenheter. Vid nyårsskiftet upphörde det men eftersom ansökningstiden för bidraget inte går ut förrän sista juni väntas det ekonomiska underskottet öka.
Det är länsstyrelserna i landet som fördelarna pengarna och i alla län utom Stockholm och Gotland är pengarna slut. Om inte regeringen fattar ett nytt beslut kommer pengarna som finns kvar att gå tillbaka till statskassan, i stället för att omfördelas i länen som ligger på minus. Totalt saknas 360 miljoner kronor i öronmärkta pengar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om