1000-tals lyktor lyste upp Stadsparken

Flera hundra Västerviksbor hade samlats för att delta i arrangemanget "1 000-tals lyktor" som anordnades för första gången i Västervik.

Många. 900 lyktor tändes i Stadsparken i Västervik under fredagskvällen.

Många. 900 lyktor tändes i Stadsparken i Västervik under fredagskvällen.

Foto: Nils Gruvebäck

Västervik2015-11-20 21:31

Under fredagen uppmärksammades den internationella barndagen genom en stor ljusmanifestation i Stadsparken i Västervik.

– "1 000-tals lyktor" startade i Umeå från början. Lyktorna lyser för barnens rätt att synas och höras, säger Ulrika Mellblom, biträdande barn- och utbildningschef i Västerviks kommun.

Under de senaste veckorna har barn i kommunens förskolor målat och skapat lyktor som tändes i bland annat Stadsparken i Västervik.

– I Västervik har vi tänt 900 lyktor men det tändes även lyktor på andra orter i kommunen under kvällen, bland annat i Totebo och Gunnebo, säger Ulrika Mellblom.

Internationella barndagen är sammankopplad med Förenta nationernas barnkonvention som 196 länder skrivit under sedan den 20 november 1989.

Barnkonventionen har fyra grundläggande principer. Alla barn har samma rättigheter och lika värde, barnets bästa ska beaktas vid alla beslut som rör barn, alla barn har rätt till liv och utveckling och alla barn har rätt att uttrycka sin mening och få den respekterad.

"1 000-tals lyktor" arrangerades för första gången för elva år sedan och i år var Västervik en av omkring 25 kommuner som deltog i det nationella firandet. Ulrika Mellblom är tacksam för att det kom så många till ljusmanifestationen och för det arbete som lagts ner i förberedelserna inför kvällen.

– Det har varit ett stort engagemang bland alla barn och pedagoger, säger hon.

Som avslutning på "1 000-tals lyktor" bjöd Westervik twirling troop på en eldshow utöver det vanliga. Akrobatik, eldsprutan de och "elddrillning" i en salig blandning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om