Svininfluensan är tillbaka

De som vaccinerade sig mot svininfluensa 2009 är fortfarande skyddade mot sjukdomen som börjat dyka upp igen. Smittskyddsläkaren Claes Söderström säger att äldre och sjuka bör vaccinera sig om de inte gjort det innan.

Vaccinationen från 2009 skyddar fortfarande mot svininfluensan.

Vaccinationen från 2009 skyddar fortfarande mot svininfluensan.

Foto: Elin Lundholm

Vaccination2013-01-07 06:44

Under jul- och nyårshelgen diagnostiserades två fall av svininfluensa i Kalmar län och smittskyddsläkare Claes Söderström säger att han är övertygad om att smittan även finns i Västervik. Dock är det låg aktivitet just nu, han säger att de räknar med att toppen kommer komma tidigast i februari.

– Det är två influensastammar igång nu, dels är det svininfluensan och dels är det den hongkong-liknande influensan. Den Hongkong-liknande är det framför allt äldre som får komplikationer av.

Söderström, som jobbar på länssjukhuset i Kalmar, säger att många fortfarande är skyddade mot svininfluensan, eller H1N1 som den också heter, sedan vaccinationerna 2009 eftersom vaccinet är långvarigt.

– Äldre, hjärt- och lungsjuka, gravida och kraftigt överviktiga bör vaccinera sig om de inte redan är skyddade. Hittills har vi vaccinerat 26 000 personer i länet så många har redan skyddet. Har man det inte är det hög tid att man vaccinerar sig nu, säger Claes Söderström.

Vaccinet som ges idag mot svininfluensan är ett helt annat än det som gavs 2009 och som gav flera barn narkolepsi. Claes Söderström säger att det finns oro för komplikationer men att det nya vaccinet testats i hundratals miljoner doser utan några kopplingar till narkolepsi.

– Det är framför allt äldre och sjuka som ska ha vaccinet. Det är onödigt att riskera komplikationer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om