Coronapandemin har försÀmrat situationen för redan utsatta grupper, bland annat asylsökande och migranter, skriver mÀnniskorÀttsgruppen i sin rapport.
Ăven personer som arbetar inom den informella sektorn har drabbats hĂ„rt, och i mĂ„nga fall blivit av med sin inkomst, sĂ€rskilt i lĂ€nder som saknar socialt skyddsnĂ€t.
Infört fÀngelsestraff
Dessutom har vissa lĂ€nder stiftat lagar som förbjuder medborgarna att öppet diskutera pandemin, vilket har drabbat yttrandefriheten. Till exempel har Ungerns regering infört fĂ€ngelsestraff för âspridande av falsk informationâ.
I gulfstaterna Bahrain, Kuwait, Oman, Saudiarabien och Förenade arabemiraten har sociala medier-anvÀndare frihetsberövats sedan de kommenterat sina regeringars hantering av pandemin. I andra lÀnder har man anvÀnt sig av övervÄld för att trycka ner protester.
"De har sett det hÀr som en möjlighet att stÀrka sin egen makt. I stÀllet för att stötta och skydda mÀnniskor har de gjort pandemin till ett vapen som de anvÀnder för att ödelÀgga mÀnniskors rÀttigheter", sÀger Amnesty Internationals generalsekreterare AgnÚs Callamard i ett uttalande.
VĂ€rldsledarnas fel
Det faktum att redan utsatta grupper fÄtt det Ànnu vÀrre sedan pandemin bröt ut Àr en följd av Ärtionden av diskriminerande politiska beslut som fattats av vÀrldsledare, enligt Amnesty International.
"Vi ser en vÀrld i obalans. Vid den hÀr tidpunkten av pandemin mÄste Àven de mest verklighetsfrÀmmande ledarna i vÀrlden kÀmpa för att förneka att vÄra sociala, ekonomiska och politiska system faktiskt Àr trasiga", sÀger AgnÚs Callamard.
Ăven ledare i den rika delen av vĂ€rlden fĂ„r sig en slĂ€ng av sleven. De anklagas för att kringgĂ„ internationellt samarbete och för att ha misslyckats med att pĂ„verka lĂ€kemedelsbolag att dela med sig av sin kunskap och teknik för att öka tillgĂ„ngen till covid-19-vaccin.