Skogsstyrelsen uppger att röjning är en lönsam investering för skogsägaren, och en viktig del av ett aktivt naturvårdsarbete.
– Röjningen bidrar till en hållbar skogsproduktion, ger arbetstillfällen och medverkar till ekonomisk tillväxt på landsbygden, säger Ulf Olsson, rådgivningsspecialist på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.
Anledningen till att Skogsstyrelsen uppmärksammar skogsröjning just nu, är att de under våren genomför en kampanj för att uppmärksamma skogsägare på att just deras skog kan behöva röjas. Bland annat genomför myndigheten röjningsanalyser utifrån satellitbilder. Med hjälp av bilderna kan skogsägare se vilka skogspartier som är i behov av röjning.
Den generella tendensen är att det röjs mer i skogen än tidigare, men den areal skog som har ett omedelbart behov av röjning stiger kontinuerligt. 2010 uppgick den arealen till drygt 1,5 miljoner hektar, vilket är den högsta siffran någonsin.
Sett över hela landet uppgår det omedelbara röjningsbehovet till nästan 1,4 miljoner hektar, vilket motsvarar ungefär sju gånger den yta som årligen avverkas. Behovet ser lite olika ut beroende på var i landet man befinner sig. I vår landsända är behovet detsamma som för riket som helhet.
På myndighetens hemsida finns en röjningssajt med samlad information och råd om röjning. Där kan skogsägare även ta fram kartor och planeringsunderlag inför en röjning.