Får vänta på hälsocentral

Återöppningen av hälsocentralen i Överum dröjer. Hälsocentralen skulle öppna i augusti, men enligt nya besked är patienterna välkomna den 3 september.

Fördröjs. Återöppningen av Överums hälsocentral flyttas fram en månad. Alliansen är kritisk och menar att det är steg mot avveckling av hälsocentralen. "Rent nonsens", menar Lena Segerberg (S).

Fördröjs. Återöppningen av Överums hälsocentral flyttas fram en månad. Alliansen är kritisk och menar att det är steg mot avveckling av hälsocentralen. "Rent nonsens", menar Lena Segerberg (S).

Foto: Anders Steiner

Överum2015-06-03 19:00

I början av veckan fick de patienter som är listade på vårdcentralen i Överum brevledes information om hälsocentralens öppetthållande i höst. Det står visserligen klart att läkare och övrig sjukvårdspersonal kommer att finnas på plats – men först i september.

Allianspartierna är kritiska till fördröjningen.

– Genom att dra ut på tiden för återöppnandet och sedan bara ha öppet två dagar i veckan så tar landstingsmajoriteten steg för steg mot en avveckling av veksamheten i Överum och sviker invånarna, säger Christer Jonsson (C).

Det är uttalande som väcker frågor hos landstingsrådet Lena Segerberg (S).

– För det är rent nonsens. Vi har varit tydliga med att verksamheten i Överum ska finnas kvar och att den ska förbättras. Om alliansföreträdare går ut med annan information är det bara beklagligt, säger Lena Segerberg.

Enligt landstingsrådet beror fördröjningen på att den läkare som landstinget skrivit kontrakt med är ny inom landstinget och behöver augusti på sig för att sätta sig in i verksamheten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om