Larm: LĂ„gt grundvatten - brunnar sinar

LĂ„ga grundvattennivĂ„er gör att mĂ„nga brunnar sinar i Östergötland. "Folk ringer hela tiden och just nu fĂ„r vi prioritera djurĂ€garna", sĂ€ger brunnsborrare Jonny Pettersson.

Jonny Pettersson och hans brunnsborrarkolleger har fullt upp. MÄnga brunnar har sinat den senaste mÄnaden.

Jonny Pettersson och hans brunnsborrarkolleger har fullt upp. MÄnga brunnar har sinat den senaste mÄnaden.

Foto: Johan Riska

Östergötland2016-09-01 18:00

Jonny Pettersson Ă€r grundare av FinspĂ„ngs Brunnsborrning, den största aktören i Östergötland. Han berĂ€ttar att problemet med sinande brunnar har tilltagit den senaste mĂ„naden och att det verkar bli vĂ€rre för varje dag som gĂ„r.

– Visst har vi haft torrĂ„r förr, i början av 1990-talet till exempel. Men det hĂ€r Ă€r nog rekord under mina 40 Ă„r som brunnsborrare.

30–40 akuta Ă€renden

Företaget borrar i Östergötland, norra SmĂ„land, södra Södermanland och södra NĂ€rke. I det omrĂ„det Ă€r det just nu 30-40 akuta Ă€renden med brunnsĂ€gare som har slut, eller nĂ€stan slut, pĂ„ vatten.

– Vi sysslar med annat ocksĂ„, men just nu försöker vi prioritera vattenbrunnar och Ă€r ute med 5–6 borriggar. Och allra mest prioriterar vi dem som har djurbesĂ€ttningar, berĂ€ttar Jonny Pettersson.

FrÀmst Àr det de med grÀvda brunnar som drabbas.

– De grĂ€vda brunnarna blir fĂ€rre och fĂ€rre. Vi borrar i snitt 200 nya brunnar varje Ă„r och har legat pĂ„ den nivĂ„n Ă€nda sedan 1983, berĂ€ttar Jonny Pettersson.

BrunnsÀgare varnas

PĂ„ Öland och Gotland Ă€r grundvattnet det lĂ€gsta sedan SGU (Sveriges geologiska undersökning) inledde sina mĂ€tningar pĂ„ 1960-talet. Riktigt sĂ„ illa Ă€r det inte i Östergötland och SmĂ„land, enligt SGU.

– HĂ€r Ă€r grundvattnet mycket lĂ„gt, 50–100 centimeter under det normala, men inte rekordlĂ„gt. Det hĂ€r Ă€r nĂ„got som hĂ€nder vart tionde Ă„r ungefĂ€r, sĂ€ger hydrogeolog Bo Thunholm.

Enligt Thunholm beror det lĂ„ga grundvattnet frĂ€mst pĂ„ att den förra vintern var nederbördsfattig. Under sommaren tillförs inte mycket vatten – det mesta tar vĂ€xtligheten och avdunstningen hand om.

Höstregnen har börjat falla, men det dröjer ett tag innan brunnsÀgarna kan andas ut.

– Magasinen brukar börja fyllas pĂ„ igen i oktober. SĂ„ har man en brunn Ă€r det lĂ€ge att vara uppmĂ€rksam och sparsam med vattnet, Ă„tminstone om man vet med sig att det brukar kunna bli problem med brunnen, sĂ€ger Thunholm.

KlimatförÀndringar

Mycket talar för att klimatförĂ€ndringarna gör att torka blir ett allt vanligare problem i Östergötland framöver. Enligt SMHI:s klimatmodeller kommer det att regna och snöa mer Ă€n tidigare i andra delar av landet – men just i sydöstra Sverige tror man att nederbörden kommer att minska.

Men Bo Thunholm Àr inte sÀrskilt orolig.

– Vi kan behöva vĂ€nja oss vid aningen lĂ€gre grundvattennivĂ„er, men det klarar vi av.

Årets vattenbrist tror Thunholm kommer att avhjĂ€lpas redan i vinter.

– Det vore förstĂ„s bra med riktigt mycket nederbörd. Men fĂ„r vi bara en nĂ„gorlunda normal höst och vinter sĂ„ kommer grundvattnet att hĂ€mta sig.

RÀddningstjÀnst ryckte ut

Tomas Ekelund arbetar med klimatanpassningsfrĂ„gor pĂ„ lĂ€nsstyrelsen i Östergötland. Han har just samlat in rapporter frĂ„n alla kommuner om hur de klarat den torra sommaren. Ingen har haft nĂ„gra stora problem med det kommunala vattnet.

– DĂ€remot Ă€r det ett 40-tal brunnsĂ€gare som har bett om hjĂ€lp, i framför allt Ödeshög och Kinda men ocksĂ„ i Valdemarsvik, Motala och Vadstena. PĂ„ mĂ„nga stĂ€llen har rĂ€ddningstjĂ€nsten Ă„kt ut och fyllt pĂ„ brunnarna och pĂ„ nĂ„got hĂ„ll har det anordnats tankstĂ€llen, berĂ€ttar han.

Tomas Ekelund anser att det Àr dags för kommunerna att ta fram vattenförsörjningsplaner dÀr de till exempel tittar pÄ det lÄngsiktiga behovet av reservvattentÀkter. En sÄdan plan finns redan pÄ regional nivÄ.

De med stora vattenbehov, som jordbruk, kan ocksÄbehöva tÀnka pÄ framtiden, menar Ekelund.

– Det kan vara en bra idĂ© att anlĂ€gga bevattningsdammar för att sĂ€kra tillgĂ„ngen pĂ„ vatten.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om