"Ernst-objektet" vid Odensvi är sålt

En ovanlig byggnad i Odensvitrakten har rönt stort intresse bland bostadsköpare de senaste veckorna. Den eventuelle köparen behövde dock bereda sig på en serie begränsningar, att ta hänsyn till. Nu är den såld.

Kvarnen ligger vid Losjön, nära Odensvi, och har en vacker stenbro intill.

Kvarnen ligger vid Losjön, nära Odensvi, och har en vacker stenbro intill.

Foto: Fastighetsbyrån

Odensvi2022-06-10 11:30

Det handlar om den gamla kvarnen vid Losjön, på adressen Stenserum, Strömstad. Utgångspriset var medvetet lågt satt, 325 000 kronor. Till sist landade det på exakt det dubbla, 650 000 kronor.

Köpet blev klart under torsdagen, berättar mäklaren Marcus Svensson på Fastighetsbyrån i Västervik.

– Vi har haft ett enormt tryck på den, 40 000 klick på Hemnet. Jag har aldrig haft ett objekt med så mycket klick, säger han.

Flera spekulanter har sagt att de fått en "Ernst-känsla" av huset, och syftar då på den händige tv-kocken med det mustiga bildspråket.

Men den drömmare som scrollat bland bilderna har en krass verklighet att ta hänsyn till. Den är klassad som en industrifastighet, ligger på ett strandskyddat område som dessutom har kulturvärden som gör att man måste ha en tät dialog med byggnadsnämnden om man vill ändra något. 

En gång i tiden användes kvicksilver i verksamheten. 

– Det gör att man måste vara väldigt försiktig. Man kan göra om till boende, men då kan man åka på en sanering. Man måste ta prover i marken, säger Marcus Svensson.

undefined
Flera spekulanter har berättat om den "Sommartorpet"-känsla som de fått, och har sett framför sig hur Ernst Kirchsteiger skulle kunna ta sig an platsen.

I dag används den i huvudsak som en lagerlokal. Under torsdagen låg objektet kvar på Hemnet, men köpare och säljare var överens. 

Enligt Marcus Svensson har köparna en ambition att bevara så mycket som möjligt.

– De kommer troligen att ha den som en kombinerad smedja, med plats för konstutställningar, säger han.

Objektet har legat ute sedan den 26 maj. Några som fått upp ögonen för det är ett produktionsbolag i Stockholm, som jobbar med släktforskningsserien "Vem tror du att du är?". De har hört av sig om att få låna byggnaden en liten stund nästa vecka.

– Det är en känd skådespelerska som har fått reda på sina släktrötter från 1600-talet. Som verkar ha en koppling till nån plats i de krokarna, säger Svensson.  

Kvarnen är från 1865 och var i drift till slutet av 60-talet. Tomten är drygt 2200 kvadratmeter. Byggnaden har tre rum fördelade på lika många plan, men saknar vatten och el indraget.       

undefined
Kvarnen ligger vid Losjön, nära Odensvi, och har en vacker stenbro intill.
undefined
Ingen el, inget vatten indraget. Men gott om luft, yta och inspirerande ingredienser.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!