Det är snart två månader sedan Norrköpingsrapparen Gaboro, den 23-årige Ninos Khouri, blev brutalt ihjälskjuten i Spirans parkeringshus i centrala Norrköping. Tidigt var polisen intresserade av en silverfärgad Volvo V60 som syntes på övervakningsfilm i parkeringshuset och som senare hittades övergiven i Ringarum.
Vi har tidigare ställt frågor till polisen gällande bilen – som enligt uppgifter till NT blev stulen i Mellansverige någon vecka innan mordet på Gaboro. Då kunde polisen inte svara på om det var flyktbilen som stals.
Men i tv-programmet Efterlyst, som sändes den 6 februari, berättar polisen att bilen som användes som flyktbil – och hittades i Ringarum – stals i Bålsta den 10 december.
Förundersökningsledaren, kammaråklagare Thomas Ramstedt, kan i nuläget dock inte berätta så mycket mer om själva flyktbilen.
– Stölden av bilen ingår i en annan förundersökning, den leds av polisen i det området. Så jag kan inte säga något om hur det gick till när bilen stals, säger Thomas Ramstedt
Enligt Efterlyst tittar ni också på eventuella kopplingar mellan den här bilen och skottlossningen i Gusum den 11 december?
– Vi kan i alla fall inte utesluta att det finns kopplingar mellan de här två händelserna.
Tror ni att bilen dumpades i Ringarum den 20 december, dagen efter mordet?
– Vi vet ännu inte exakt när bilen ställdes i Ringarum, vi fortsätter att kartlägga bilfärden.
För att kunna få en bättre bild av flyktbilen och vem som kan ha kört den vill polis och åklagare gärna ha in fler iakttagelser.
– Vi har övervakningsfilm som visar att bilen kör ut från Spiran och sedan tar vänster upp på Hörngatan. Därefter tappar vi bilen. Vi har tagit del av poliskameror, men vi vet inte hur bilen kör ut ur stan.
Tidpunkten när bilen ska ha lämnat p-huset den 19 december är cirkla 20.15-20.30.
Har ni fått in några nya tips efter Efterlyst?
– Jag har inte fått någon information kring det. Det kan dröja några dagar efter tv-sändningen.
En film lades ut i sociala medier strax efter händelsen och visar en skottlossning inne i Spirans parkeringshus. Kan ni bekräfta att filmen visar mordet på Gaboro?
– Det är mycket som tyder på det.
Vilka slutsatser har ni gjort på den person som avlossar skotten. Går det att säga någonting om det är en van skytt?
– Det kan göras vissa hypoteser kring videon, men det är ingenting vi vill gå ut med. Det håller vi inom utredningen. Annars blir det för mycket spekulationer.
Har ni någon misstänkt i nuläget?
– Vi vill inte gå ut med om vi har någon misstänkt. För att undvika spekulationer vill jag inte kommentera det.
När du svarar så tolkar jag det som att ni har en misstänkt, men att ni vill inte säga det?
– Det kan tolkas på flera sätt. Jag tycker inte man ska dra några förhastade slutsatser.
I andra intervjuer den senaste tiden har du verkat vara förhoppningsfull om att det här ska lösa sig?
– Förhoppningen är givetvis att vi ska klara upp det här. Vi har gjort framsteg utifrån den kartläggning vi gjort så här långt. Så förhoppningsvis kan vi komma ännu längre i vår kartläggning. Enligt min bedömning finns det en bra grund att stå på, säger förundersökningsledaren Thomas Ramstedt.