Ronja har nappat – på nappar

Hunden Ronja har nappat. På nappar. Den napptokiga tiken, av rasen Wachtel, har ett minst sagt udda intresse.

Foto: Ilkka Ranta

Nappgalen2014-11-22 09:00

Hittar hon en napp så tar hon den – och har den i munnen precis som vilken unge som helst.

– Hon har alltid tyckt om nappar, berättar matte Caroline Johansson.

Reaktionerna från allmänheten brukar inte låta vänta på sig.

– Folk brukar tycka att det ser roligt ut och det blir en del kommentarer.

Intresset började redan hos uppfödaren när tiken Ronja bara var fem veckor.

– Vi var och tittade på valparna och då kom hon plötsligt, med en napp i munnen. Det var nog starten.

Kärleken till napparna har bestått sedan dess.

– Ronja vet att hon inte får ha dem egentligen så när hon har hittat en på marken går hon med huvudet nedåt och ser väldigt oskyldig ut. Då vet hon att hon gör något hon egentligen inte får.

Ronja gillar visserligen att bära saker över lag. Gärna vantar och gosedjur – vilket förstås är vanligare bland fyrfotingar. Men en hund som använder napp verkar vara betydligt mer udda.

– Jag har aldrig hört talas om någon annan hund som bär nappar som Ronja gör. Hon suger och biter lätt på dem, ungefär som ett barn.

Men helt riskfritt att ha nappar i munnen är det inte.

– Hon får inte ha napp om vi inte är i rummet, ifall hon skulle bita sönder en och den skulle fastna i halsen, men ibland får hon ha dem en stund och då biter hon lite lätt i dem och "suttar" på napparna.

Caroline Johansson går själv på Gamlebygymnasiet. Hon hoppas få jobb på hunddagis eller arbeta med hundar på något annat sätt i framtiden.

– Jag älskar hundar. Ronja är min lilla bebis så det passar att hon gillar nappar så mycket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om