Vill ta in tre flyktingfamiljer

Loftahammar intresseförening har vänt sig till Västerviks kommun och ansöker om bidrag i ett projekt där man vill ta hand om tre asylsökande familjer.

Uppdrag. Torgny Kindh, vice ordförande i Loftahammars Intresseförening, säger att det finns ett intresse i Loftahammar för att hjälpa några syriska barnfamiljer in i det svenska samhället.

Uppdrag. Torgny Kindh, vice ordförande i Loftahammars Intresseförening, säger att det finns ett intresse i Loftahammar för att hjälpa några syriska barnfamiljer in i det svenska samhället.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Loftahammar2016-09-23 18:35

I projektet vill man hyra tre lägenheter i Loftahammar. Där ska tre asylsökande syriska familjer bo. Intresseföreningen har sonderat bland sina medlemmar och säger att det finns ett intresse bland medlemmarna för att bli faddrar för familjerna.

Torgny Kindh som är projektansvarig betonar att det är i sin linda. Man vet inte vad man kan få för hjälp från kommunen eller andra myndigheter än.

Varför väljer ni att rikta in er på familjer som inte har fått uppehållstillstånd än?

– Det här är familjer som bodde på det tillfälliga boendet i Gamleby. De har uttryckt en önskan att få återvända till kommunen, säger Torgny Kindh.

Eftersom familjerna kommer från Syrien är sannolikheten hög att de ska få uppehållstillstånd. Dessutom är barnfamiljer en intressant målgrupp för Loftahammar.

Utöver Västerviks kommun har intresseföreningen uppvaktat länsstyrelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om