Nu har hon premiäröppnat för säsongen

Sommarsäsongen har startat, vädret till trots. Ett tecken på det är att Regina Zepeda-Albexon har slagit upp portarna till Svanhuset.

Regina Zepeda-Albexon vid några av sina egna målningar, som visas i galleriet en trappa upp.

Regina Zepeda-Albexon vid några av sina egna målningar, som visas i galleriet en trappa upp.

Foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

Loftahammar2023-04-06 11:30

Svanhuset i Loftahammar inrymmer såväl galleri som butik, där konstnären och företagaren Regina Zepeda-Albexon är verksam sedan några år tillbaka.

Det här blir tredje året som hon håller öppet för allmänheten.

I entréplanet finns butiken, där hon bland annat säljer souvenirer i egen design, till exempel tröjor. På flera av dem finns Loftahammars symbol, flundran, som Regina målar den.

Hon har också kepsar, handdukar och väskor som man kan ha när man går till stranden. Sortimentet är anpassat till vad turisterna frågar efter och kan tänkas behöva på en ort som Loftahammar.

En annan specialitet är att hon handmålar prydnadsfigurer som älgar och fåglar. Alla ser lite olika ut.

undefined
Interiör från Reginas butik, som också ligger i Svanhuset.

Regina har också ett galleri i samma hus, där hon och maken Peter Albexon bor året om, tillsammans med taxen Pepper. I galleriet visar hon bland annat oljemålningar och akvareller.

En nyhet för i år är att besökarna utmanas att hitta Pepper, som finns med i varje akvarell på en hel vägg. Vissa är lätta att hitta. Andra svårare.

– Pepper är jätteviktig för oss. Han är med mig hela tiden, när jag målar, som jag gör mellan klockan sex och nio varje morgon, säger Regina.

undefined
I butiken säljer Regina bland annat tröjor med tryck i egen design.

Under sommaren planeras också två konstutställningar utomhus med andra konstnärer. Vilka det blir, är inte klart än.

Svanhuset premiäröppnade på skärtorsdagen och håller öppet långfredag och på påskdagen, men inte påskafton. Öppettider för resten av säsongen läggs ut på företagets hemsida.

undefined
Några älgar som Regina har handmålat. Hon målar även fåglar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!