NedlÀggningsbeslutet togs av styrelsen i Loftahammars Intresseförening.
â Den hĂ€r formen har haft sin tid, sĂ€ger Torgny Kindh.
LoftahammarsutstÀllningen startades 1983, samma Är som Bjursundsbron invigdes. NÀr Loftahammar blev mer lÀttillgÀngligt ville orten samla sig till ett arrangemang dÀr man visade upp vad orten hade att erbjuda.
â UtstĂ€llningen har satt Loftahammar pĂ„ kartan, sĂ€ger Torgny Kindh.
NÀr vi gÄr tillbaka tvÄ decennier i tidningens arkiv lÀser vi om ett arrangemang med 200 utstÀllare och publik i tusental.
NÀr intresseföreningen nu lÀgger ner Àr det inte pÄ grund av att publiken sviker.
â Det Ă€r kanske inte lika mycket som nĂ€r det var som störst, men de senaste Ă„ren tycker vi Ă€ndĂ„ att det legat ganska konstant, sĂ€ger Torgny Kindh.
SvÄrare har det varit med utstÀllarna. Man har velat ha ett stort inslag av företag och konsthantverkare frÄn Loftahammar och de omgivande orterna. Med tiden har det blivit en förskjutning mot marknadsknallar.
â De lokala företagen har haft svĂ„rt att stĂ€lla upp. Det Ă€r svĂ„rt med personal under en helg, sĂ€ger Torgny Kindh.
Föreningen skriver sjÀlv pÄ sin hemsida "sedan cirka fem Är har det successivt tappat sin sjÀl och ekonomi."
Samtidigt öppnar föreningen för nya arrangemang.
â Vi vill gĂ€rna ha in idĂ©er utifrĂ„n, sĂ€ger Torgny Kindh.
Han lÀgger ocksÄ till att Loftahammar lever med andra evenemang, som Vivassen runt, Loftahammar Endurance Day och firandena av nationaldagen och Valborg.