Vården i Kalmar län ska vara köfri 2018

Under måndagen antog Landstingstyrelsen en strategi och en handlingsplan för att åstadkomma en köfri vård inom landstinget. Senast 2018 ska alla kötider vara borta.

2018 ska det inte finnas några kötider i landstingets vård lägre. En handlingsplan för hur det ska gå till antogs under veckan.

2018 ska det inte finnas några kötider i landstingets vård lägre. En handlingsplan för hur det ska gå till antogs under veckan.

Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Landstinget2015-12-18 07:50

I handlingsplanen som landstingstyrelsen antagit pekas fyra perspektiv ut som ska göra att tillgängligheten för patienterna ökar. Perspektiven som anges i handlingsplanen är mer effektiva processer, ett tydligt individ- och patientperspektiv, god kompetensförsörjning i länet och en utvecklad E-hälsa.

– Ingången är att patienten ska få en tid i handen när man går hem. I dag får man ofta ett brev hem efter ett par dagar med en tid och det vill vi komma ifrån, säger landstingsrådet, Lena Segerberg (S).

Hon berättar att det redan pågår förbättringsarbeten för att minska köerna i landstinget. Tre hälsocentraler, varav två i Västervik och en i Oskarshamn, har utvecklat ett samarbete med hudkliniken och kirurgkliniken angående cancervården.

– Många av oss har ju hudfläckar som man funderar på och då kanske man uppsöker sin hälsocentral för att en läkare ska titta på det. På de här hälsocentralerna har man tillgång till tider så at man kan boka tid hos hudkliniken och kirurgkliniken direkt.

Lena Segerberg berättar att nästa steg är att man ska kunna ta kort på hudfläckarna och sedan skicka in dem till kliniken så att en specialist kan titta på det. På så sätt skulle exempelvis en hudklinik omgående kunna avgöra om det behövs bokas en tid hos en specialistläkare.

– Det är i en upphandlingsfas nu men man gör redan det här i Norrland.

Landstingsstyrelsen har också fattat ett beslut på att det ska införas en helt digital hälsocentral i länet. När den kommer igång är inte klart men Lena Segerberg hoppas att det kommer att tittas närmare på under nästa år.

– Du ska kunna sätta dig på kvällen och maila en läkare om enklare saker. Och vi hoppas att det här kommer att bli verklighet så snart som möjligt.

Bristen på sjuksköterskor har länge varit ett problem för Landstingets verksamheter i Västervik. Ett erbjudande gick under hösten ut till alla nyutexaminerade sjuksköterskor vid Linnéuniversitetet.

– Vi kommer att även att erbjuda det för de som utbildar sig i Linköping. Det är ett erbjudande för en heltidstjänst specifikt för de som väljer Västervik.

Alliansens landstingspolitiker ville att handlingsplanen skulle kompletteras med ytterligare en skrivning om att vårdgarantins tidsgränser ska utgöra den ram som avgör om vården är köfri eller ej. Majoriteten i landstinget valde att avslå Alliansens önskan med motiveringen att vårdgarantins tidsgränser ändå är reglerade i svensk lag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om