Elfas chef på middag hos kungen

I fredags var Sylvia Sundell, fabrikschef på Elfa i Västervik, inbjuden till kungamiddag på Kungliga slottet.

Kungamiddag. Johnny Johansson och Sylvia Sundell utanför det kungliga slottet.

Kungamiddag. Johnny Johansson och Sylvia Sundell utanför det kungliga slottet.

Foto: Privat

Kungamiddag2014-05-19 14:26

Den 16 maj bjöd kungaparet in till årets andra representationsmiddag, den så kallade Sverigemiddagen. Arrangemanget är ett sätt att uppmärksamma personer som gjort ”betydande insatser lokalt, regionalt eller nationellt”.

Gäster var inbjudna från kultur, näringsliv, utbildning, idrott och föreningsliv från Sveriges alla län, samt alla landshövdingar.

En av gästerna var alltså Sylvia Sundell från Elfa i Västervik, som representerade Kalmar län. Att hon blev nominerad och utvald berodde på Elfas satsningar på att stärka industrins konkurrenskraft både lokalt och i Sverige. Något som också spelat roll är företagets satsningar mot ungdomar och teknikutbildning.

Sylvia Sundell var mycket nöjd med middagen.

– Det var en otrolig upplevelse. Man fick se slottet inifrån, det var högtidligt men samtidigt informellt, vi fick hälsa i hand på hela kungafamiljen, berättar hon.

Läs mer i tisdagens VT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om