Det var i november som företaget Recycling i Edsbruk gick i konkurs. Tolv anställda förlorade jobbet när bolaget tappade sin största kund – verkstadsjätten Sandvik. Verksamheten var uppdelad på fyra fastigheter:
En industrilokal i Gamleby. Det var på den här fastigheten som det fortfarande var mest verksamhet. Konkursförvaltaren Magnus Nedstrand hoppas på att kunna sälja fastigheten i ett paket med maskiner och inventarier till någon som vill fortsätta att bedriva verksamhet. I dag säger han att diskussioner med några intressenter pågår.
– Det är den fastigheten som är den stora biten. Jag hoppas kunna komma med besked om någon vecka, säger Nedstrand.
En industrilokal i Överum. Mindre än i Gamleby. Även den här fastigheten bedömdes vara attraktiv för fortsatt tillverkningsindustri.
– Den är såld, och den nye ägaren tillträdde i måndags, säger Nedstrand, som i övrigt inte vill avslöja något om vem som köpt fastigheten.
Herrgården i Edsbruk. En fastighet som utöver den herrgårdsliknande byggnaden även innehöll kvarnen och några andra mindre kringbyggnaden. Här finns lämningar från gamla järnbruksepoken i ett parkliknande område.
– Vi kommer att vända oss till en mäklare och försöka sälja fastigheten under våren, säger Magnus Nedstrand.
Industrifastigheten i Edsbruk. Det var här det gamla massabruket låg. En del av fabriken har rivits, och på senare år har det inte varit någon större verksamhet på området. Nedstrand vill inte kommentera intresset för området.