De två bolagen har samarbetat redan tidigare, men nu fördjupar man samarbetet. Det är Zitius som stått för tjänsteutbudet i VME:s fibernät.
– Nu har vi skrivit ett avtal på tio år så att våra kunder kan känna att det finns en stabilitet i utbudet, säger VME:s vd Per Allerth.
Den andra viktiga delen i avtalet är att VME får tillgång till Teliakoncernens fiberutbyggda telestationer runt om i Västerviks kommun. Det kommer att underlätta bredbandsutbyggnaden utanför Västervik och Gamleby.
– Vi har gjort en snabb beräkning, och det gör utbyggnaden 30–40 miljoner kronor billigare, säger Per Allerth.
Utöver pengar så vinner man tid. Det finns ett uppsatt mål att 90 procent av kommunens invånare ska ha tillgång till 100 Mbit/s bredband senast 2020.
Är det ett realistiskt mål, med den teknik och de verktyg som ni har nu?
– Ja, svarar MeeSärneroth, som arbetar för med bredbandsutbyggnaden på VME.
Fredrik Lerigon, VD på Zitius, lägger till:
– Ytterligare en sak är nödvändig: Lokalt engagemang. Det hjälper till om man sluter sig samman och driver frågan.
Zitius är Sveriges största kommunikationsoperatör. Trots det är det ett bolag som är okänt för de flesta av oss.
– Slutkunderna kommer aldrig i kontakt med oss, säger Fredrik Lerigon, VD.
Medan Västervik Miljö & Energi bygger och ansvarar för ledningarna, så är Zitius en viktig aktör när det gäller att fylla fibernätet med innehåll. Det är med hjälp av Zitius som en rad välkända varumärken som Telia, Bredbandsbolaget, Boxer och Viasat kan erbjuda sina tjänster via det kommunägda nätet i Västervik.
– Avtalet hjälper oss i vår målsättning att de som ansluter sig till oss ska ha ett öppet nät där de kan välja mellan många olika leverantörer, säger Per Allerth.
I förra veckan presenterades ett annat samarbete mellan Västervik Miljö & Energi och bolag i bredbandsbranschen: Utsikt Bredband AB.
Vad är deras roll?
– De är en samarbetspartner när det gäller själva utbyggnaden. De är en del i det samarbete som vi har med Tekniska Verken. Vi kommer att arbeta på ungefär samma sätt som när det gäller fjärrvärme- och elnätsfrågor. Vi kommer försöka hitta gemensamma tekniska lösningar, och utbyta kunskap, säger Per Allerth.