Förre hövdingen får nytt uppdrag

Tiden i frysboxen verkar nu definitivt vara över för förre landshövdingen Stefan Carlsson. Nu får han ytterligare ett utredningsuppdrag.

Stefan Carlsson ska utreda om Kalmar län kan bli ett e-hälsokluster.

Stefan Carlsson ska utreda om Kalmar län kan bli ett e-hälsokluster.

Foto: Ilkka Ranta

Kalmar2018-05-07 12:30

Stefan Carlsson fick sluta som landshövding i Kalmar län under uppmärksammade former för snart två år sedan. Det var länge tyst kring honom, men i förra veckan kunde vi berätta att han fått i uppdrag att utreda möjligheterna att slå samman de båda Ölandskommunerna.

Nu kommer uppdrag 2: Landstinget vill att han utreda möjligheterna till att Kalmar län blir ett e-hälsokluster:

2016 beslutade regeringen att omlokalisera e-hälsomyndigheten till Kalmar. Myndigheten hanterar alla recept som skrivs ut av läkare runt om i landet på elektronisk väg, och ser till att apoteken får tillgång till recepten. Myndigheten ansvarar även för ytterligare ett antal satsningar inom e-hälsa, på uppdrag av regeringen.

Nu vill regionala politiker utreda om man kan dra nytta av lokaliseringen på fler sätt:

– E-hälsa har lång tradition i länet med exempelvis Apotekets kundcenter och eHälsoinstitutet som etablerades redan 2002. Digitalisering och förbättringar med praktisk testverksamhet bedrivs sedan många år inom såväl landstinget som kommuner och IT-företag. Detta kan vi utveckla ytterligare genom att skapa ett kluster med samarbeten, dialog och kunskapsöverföring mellan företag, akademi, offentliga aktörer och andra organisationer inom e-hälsa, säger landstingsstyrelsens ordförande Anders Henriksson i ett pressmeddelande.

Stefan Carlsson har utöver sin bakgrund som landshövding erfarenhet från sjuk- och hälsovårdssektorn. Dels som vd för Apoteket och dels som regiondirektör i Skåne.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om