Sedan två och ett halvt år tillbaka driver Linda Oskarsson på egen hand Hjorteds handelsträdgård. Den fick ett uppsving under pandemin, men sedan blev det tuffare.
Linda har märkt av att många människor fått det kärvt ekonomiskt, något som givetvis påverkar deras konsumtionsvanor.
Under januari och februari har hon därför valt att hålla stängt två dagar i veckan. Då har hon jobbat extra på äldreboendet Nynäsgården i Hjorted, för att "rädda sitt företag", som hon säger.
Vårvintern är lågsäsong i handelsträdgården. För att det ändå ska hända något roligt, och för att få in lite intäkter, har Linda börjat så smått med event.
Det första blir en mordgåtekväll, som äger rum i början på mars.
– Då får man komma och lösa ett mord i handelsträdgården. Mat och dryck ingår, säger Linda.
Hon hade tänkt att de skulle vara max 14 personer, men det fick bli 17, eftersom intresset var så stort.
Kvällen avslutas i villan intill, som Linda precis har köpt och ska använda i verksamheten, men också bo i själv. Där bodde nu bortgångna Ingrid Hagelin, som tillsammans med maken Georg grundade handelsträdgården i Hjorted 1950.
Köpet av huset innebär nya möjligheter för handelsträdgården. Linda planerar bland annat att öppna ett kafé där till sommaren. Det finns en stor altan med tak över.
En irländsk pubafton skulle hon också vilja ordna i sommar.
Handelsträdgården kommer även fortsättningsvis att vara huvudgrejen, men Linda vill ha fler ben att stå på i företaget:
– Det är svårt att överleva på bara blommor.
Av samma anledning har hon breddat utbudet i butiken med second hand. Där finns numera både kläder och böcker, vid sidan av presentartiklar och liknande, som hon haft även tidigare.
En av flera kunder som kommer in i butiken medan vi pratar är Margareta Bredhammar från Kristdala.
Hon har ofta vägarna förbi. Då passar hon på att titta in hos Linda i handelsträdgården.
– Det är alltid spännande att gå in och titta vad hon har för något.
Utöver Linda finns en anställd på halvtid, Anette Håkansson Pettersson, men Linda skulle gärna vilja ha någon mer som kan hoppa in och jobba, så att hon kan vara ledig ibland.
Hon vet att folk blir oroliga ibland och tror att hon ska lägga ner handelsträdgården, men det ska hon inte. Däremot skulle hon vilja ha lite avlastning.
– Man kan inte jobba 365 dagar om året.