198 företag i Kalmar län har tillsammans kvar 377 miljoner i skatteskulder.
De beviljades anstånd med att betala skatt under pandemin. Nu ska pengarna tillbaka till staten.
På fjärde plats i länslistan finns Gunneboföretaget med tillverkning av spik & skruv. Skatteskulden är på nära 34 miljoner kronor.
– Det stämmer. Jag tror att den var på 46 miljoner som högst. Vi följer avbetalningsplanen och skatteskulden ska vara betald inom två år, säger vd Niklas Lundin som tillträdde för ett år sedan.
I landet beviljades 45 702 företag skatteanstånd, 690 i Kalmar län. Många företag och arbeten räddades, men 21 procent av dem har försvunnit, de flesta genom konkurs.
– Byggnads, restaurang och hotellverksamhet drabbades hårdast. Ungefär vart fjärde bolag har ännu inte börjat betala tillbaka och en del har hamnat hos Kronofogden, säger Karl Stjerna, vd vid kreditupplysningsföretaget Syna AB som plockat fram uppgifterna.
Simpson Strong-Tie AB har ett hundratal anställda och hade förra året en omsättning på 376 miljoner.
– Företaget går bra. Vi har ökat produktionen med ytterligare 1 100 ton som ska till USA och vi har nyanställt några personer. Vi ingår i en global koncern. Anståndet med skatten var att utnyttja möjligheten till en gynnsam finansiering, precis som man lånar hos bank eller liknande. Det är inget konstigt och inga jobb riskeras, klargör Niklas Lundin.
Västerviksföretaget Metallfabriken Fredrik K Snickeri & Bygg AB finns också med bland företagen med högst skatt att återbetala efter pandemianståndet. Vd Fredrik Karlsson avböjer dock att kommentera det.
Företaget med 32 anställda omsatte förra året 88,8 miljoner kronor.