Skola i Gamleby vill informera föräldrar om "händelser"

Det har hänt saker på Östra Ringskolan i Gamleby, som gör att skolan nu bjuder in alla föräldrar till ett möte om bland annat droger och hot.

Rektor Daniel Ask på Östra Ringskolan i Gamleby medverkar vid mötet.

Rektor Daniel Ask på Östra Ringskolan i Gamleby medverkar vid mötet.

Foto: Christer Andersson

Gamleby2022-10-18 06:00

Skolans rektor Daniel Ask är försiktig med att berätta några detaljer om vad som har hänt, men han säger att det har varit "en del händelser" på skolan. Åtminstone en av dem har koppling till droger.

– Vi är oroliga för det vi ser och hör, när det gäller droger.

Men det är alltså inte bara droger som mötet med elevernas vårdnadshavare kommer att handla om, utan även sådant som tobak, e-cigaretter och hot.

Just jargongen som är mellan eleverna i dag är en sak som rektorn vill ta upp. Hur de pratar med varandra.

– Det är lite som kriminella gör. Som man gör på fängelser, säger han.

Med det menar han att det finns elever som uttrycker sig på ett sätt som gör att andra elever kan bli rädda för att berätta för de vuxna vad som händer. Som att de skulle gola, skvallra, om de sa något.

– Vi kan ju inte vara med överallt, utan det bygger på att ungdomarna berättar, säger Daniel.

Förra hösten skrev vi om att det var föräldramöten på flera platser i Västerviks kommun, mot bakgrund av ett allt hårdare klimat i samhället och bland ungdomar.

Vid mötena deltog representanter från såväl kommunen som regionen och polisen.

Tanken med att hålla dessa möten var att man såg att det fanns problem på flera håll i kommunen.

undefined
Östra Ringskolan i Gamleby har bjudit in alla elevers vårdnadshavare.

Den här gången är det Östra Ringskolan i Gamleby som har valt att bjuda in vårdnadshavarna till sina 214 elever i årskurserna 7–9, för att berätta om händelser på den egna skolan.

Daniel Ask säger att det inte har varit mycket kring droger sedan han började på skolan hösten 2020, men nu anser han att det finns anledning att bjuda in föräldrarna till ett möte. Han upplever att något har hänt efter sommaren.

– Då vill jag gå ut tidigt och informera vårdnadshavarna, så att vi kan hjälpas åt. Jag tycker att det är min skyldighet att informera.

Han säger att han försöker tänka sig in i vad han själv skulle vilja veta, om han var vårdnadshavare.

– Vårdnadshavare får inte alltid veta vad som händer. Alla kanske inte berättar hemma. Jag vill informera och reda ut rykten som går.

Han tillägger att han inte har några belägg för att eleverna på Östra Ringskolan håller på med droger på bred front, men han tycker ändå att det som har hänt är allvarligt.

– Jag ser det som ett stort problem, som jag vill informera om.

Kommunens fältare är också inbjudna till mötet, som äger rum på onsdagskvällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!