Efterlängtad renovering av sliten skolbyggnad

Fönstren i idrottshallen ska ersätts av solpaneler och kök och entréhall ska renoveras. Nästa år fräschas den gamla 60-talsbyggnaden Åbyhallen i centrala Gamleby upp.

Pia Östangård arbetar som idrottslärare på Åbyängskolan i Gamleby och har idrottslektioner med skolans mellanstadieelever. Hon välkomnar en renovering och hoppas att det innebär uppfräschning av omklädningsrum och idrottshall.

Pia Östangård arbetar som idrottslärare på Åbyängskolan i Gamleby och har idrottslektioner med skolans mellanstadieelever. Hon välkomnar en renovering och hoppas att det innebär uppfräschning av omklädningsrum och idrottshall.

Foto: Karin Hertz

Gamleby2023-09-13 18:00

Renoveringen är redan i full gång. En restaurang för pensionärer byggs genom att skolmatsalen delas av. 

Men allt kan inte ske på en gång och nästa år tar Bostadsbolaget ett helhetsgrepp och renoverar övriga delar av Åbyhallen.

undefined
Mattias Pettersson som är förvaltare på Bostadsbolaget visar runt i lokalerna. Här i entrén in till skolmatsalen. Entrén, toaletterna och även köket kommer att renoveras.

– Det rör sig om stora investeringar för oss, som det är hög tid att göra, säger Mattias Petterson på Bostadsbolaget.

Han berättar att ytskikten i stora delar av byggnaden ska ses över och renoveras. Huset kommer få nytt tak, nya fönster och ny ventilation.

– Vi kommer sätta igen fönstren till idrottshallen och sätta upp vägghängda solpaneler. Vi kommer också sätta solpaneler på taket. Målet är att energioptimera hela byggnaden, säger Mattias Pettersson.

undefined
Bostadsbolagets Mattias Pettersson berättar att idrottshallens fönster som vetter mot Västerviksvägen (till höger i bild) ska tas bort och ersättas av solpaneler. Även taket kommer att förses med solpaneler.

Renoveringen välkomnas av idrottsläraren Pia Östangård som tillbringar mycket tid i byggnaden med sina elever från Åbyängskolan.

– Det som är i särskilt stort behov av renovering är omklädningsrummen och toaletterna, säger Pia Östangård som också tycker att det är väldigt bra att byggnaden får ny ventilation.

Även skolans rektor Johan Berg är positiv.

– Det betyder jättemycket och är väldigt efterlängtat. Byggnaden är gammal och sliten. Det finns ett stort renoveringsbehov. Sen innebär en renovering andra bekymmer för oss. Vi måste hitta sätt att lösa undervisningen under tiden renoveringen pågår, men än så länge vet vi inte när och hur renoveringen ska ske och vad som ska göras.

undefined
Pia Östangård tycker att det är bra att byggnaden fräschas upp.

I dagsläget är det fyra årskurser som äter lunch i skolmatsalen och fem årskurser som nyttjar idrottshall och omklädningsrum.

Pia Östangård tycker att det vore bra om idrottshallen renoverades. Hon lyfter fram vikten att se över ljudmiljön.

– Vid senaste renoveringen målades de trärena träväggarna och en del ribbstolar togs bort och det gjorde att ljudnivån har blivit högre i hallen. 

undefined
Kökspersonalen får också uppfräschade utrymmen. Bland annat ska köket renoveras."Vi har ett stort kök här med stor kapacitet och stora kyl- och frysrum. Det kommer blir ännu bättre när det renoveras och blir fräscht och nytt, säger kökschefen José Borràs (höger).

Bostadsbolagets Mattias Pettersson är väl medveten om renoveringsbehoven i byggnaden, men han kan i dagsläget inte svara på exakt vad renoveringen innebär, särskilt inte när det gäller idrottshall och omklädningsrum.

– Vi kommer att göra insatser men vi vet inte exakt vad än. Det beror på budget, säger han.

undefined
Dusch- och omklädningsmöjligheter behövs för skoleleverna under hela läsåret, även under renoveringen av byggnaden, menar Åbyängsskolans Johan Berg och Pia Östangård.

Hur kommer skolans verksamhet att påverkas av renoveringen?

– En verksamhet påverkas alltid. Men jag vill poängtera att vi har ett väl fungerande samarbete med verksamheterna och försöker alltid att störa så lite som möjligt, säger Mattias Pettersson.

undefined
Bostadsbolagets förvaltare Mattias Pettersson på rundvandring i Åbyhallens matsal som redan har renoverats. Det som återstår här inne är bland annat att byta ut lite ljuddämpande material som sitter i taket.
undefined
Pia Östangård arbetar som idrottslärare på Åbyängskolan i Gamleby och har idrottslektioner med skolans mellanstadieelever. Hon välkomnar en renovering och hoppas att det innebär uppfräschning av omklädningsrum och idrottshall.
undefined
Idrottsläraren Pia Östangård förbereder inför eftermiddagens idrottslektion.
Karta: Västerviksvägen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!