Priserna som de vann heter officiellt "WWW Baltic Farmer of the Year Award". Men till vardags brukar vi benĂ€mna priset som Ă rets Ăstersjöbonde. BĂ„da herrarna Ă€r miljömedvetna bönder och har lagt ner mycket krut pĂ„ att minska utslĂ€pp och lĂ€ckage. De berĂ€ttade för ett 50-tal Ă„hörare om sina erfarenheter; om vilka problem de möter i vardagen och hur det försöker lösa dem.
Fredrik Andersson frÄn HÀckenstad inledde kvÀllen efter det att skolans rektor Sofie Alvarsson hÀlsat vÀlkomna. Han berÀttade om problem med stÀndiga översvÀmningar och hur han har försökt fÄ bukt med sina blöta Äkrar.
â Jag tror att översvĂ€mningarna beror pĂ„ klimatförĂ€ndringar. Vi har torra somrar med lite regn och nĂ€r vĂ€l regnet kommer sĂ„ kommer det mycket, sĂ€ger han.
Namnet von Limburg von Stirum kanske klingar vÀlbekant. Fredriks farfar kom till vÄra trakter frÄn Tyskland efter kriget. Han levde och brukade Stora Hörtingerum utanför VÀstervik.
Men sonsonen Fredrik har vÀxt upp i Finland. I dag driver han Koskis gÄrd, fem mil öster om à bo. VT fick en pratstund med honom före förelÀsningen. PÄ klingande finlandssvenska berÀttade om skillnader mellan svenskt och finskt jordbruk.
â Allt jordbruk i Finland bedrivs under samma förutsĂ€ttningar som jordbruket i Sverige har norr om GĂ€vle, sĂ€ger Fredrik von LimburgStirm.
Dennis Wiström frÄn VÀsterviks kommun redogjorde slutligen för Dynestadprojektet. Hur man ska göra övergödning till en resurs istÀllet för en belastning för jordbruket. Tjust HushÄllningsgille och Gamlebygymnasiet var arrangörer.