Fler människor än som bor i hela Vimmerby kommun väntar just nu på besked om de har asylskäl som gör att de får stanna i Sverige. Antalet gäller de asylsökande som är placerade i Kalmar län. Det och mycket annat fick ideella krafter inom Röda Korset reda på när Migrationsverkets handläggare på Lysingsbadet, Kristina Jonsson, besökte verksamheten på Johannesgården i Västervik under måndagen.
– Tillsammans med de ensamkommande barnen är det omkring 10 000 asylsökande i länet och då är de 270 som finns på Lysingsbadet bara en liten del i det stora hela, säger hon.
Kristina Jonsson sitter placerad på Lysingsbadet i Västervik men hjälper till med ansökningar som rör hela Kalmar län. Hennes främsta uppgift är att administrera flyktingars möjlighet att söka pengar för att köpa vinterkläder. Maxsumman som en vuxen person kan få är 1 000 kronor. Bidraget går inte att söka mer än en gång.
Röda Korsets Kent Hedman frågar om han kan säga till de asylsökande som besöker deras verksamhet att bidraget går att söka.
– De som är på Lysingsbadet har redan fått sina ansökningar besvarade, så det är klart. Även för de som bor i Valstad är vi klara bortsett från en buss med människor som kom till boendet förra veckan.
De asylsökande som besöker Johannesgården ställer inte sällan frågor om vad som kommer att hända efter att Lysingsbadet stänger sin mottagning för säsongen. Den första april ska Migrationsverket ha hittat nya platser för de som befinner sig på turistanläggningen.
– Det är viktigt med information. Jag upplever att vi har varit sämre med det tidigare. Nu informerar vi de boende kontinuerligt men tyvärr vet vi ännu inte vad som kommer att hända då, säger Kristina Jonsson.
För Kent Hedman är Kristina Jonssons besök välkommet. Röda korset får ständigt nya volontärer som kommer med frågor som han inte alla gånger kan svara på.
– Hon är lugn och cool och vi försöker samarbeta. Överhuvudtaget tycker vi bra om Migrationsverket och det samarbete vi har fått till. Nu kan de ringa dagen innan en buss med flyktingar kommer hit och då kan vi också förbereda oss. Så var det inte tidigare.
Kristina Jonsson är pensionär sedan flera år men har arbetat på Lysingsbadet säsongsvis under flera år. Hon ser en tydlig förändring bland de som kommit till Västervik under hösten.
– De har varit mer oroliga i år. Det har varit en stor mental stress för många i början men jag upplever att det redan har lugnat ner sig ordentligt.