Edsbruks badplats: en naturnära idyll

Tävlingen 'Tjust bästa badplats' ska snart göras upp. Den sista finalisten i årets tävling är Edsbruks natursköna badplats.

Edsbruks badplats är ett mysigt tillhåll varma sommardagar. Här badar man omgiven av naturen.

Edsbruks badplats är ett mysigt tillhåll varma sommardagar. Här badar man omgiven av naturen.

Foto: Ellinor Ljung

Edsbruk2021-08-07 14:00

Insprängd bland klippor, skog och sjö ligger Edsbruks badplats. Här kan man bada, jäsa på de solvarma klipporna eller ta en picknick under en ek. Badplatsen ligger mitt i hjärtat av Edsbruk. Från den lilla grusparkeringen leder en bro ut till den halvö där badplatsen är belägen, vars ena sida vetter mot Storsjön och den andra mot Edsån.

På den lilla halvön finns omklädningsrum, sittplatser och ett bokskåp. Badplatsen är ganska liten, men har både en liten sandstrand, lagunbrygga och en klipphäll man kan bada från. Dessutom ligger det en flytbrygga några meter ut i Storsjön och på andra sidan vattnet skymtas den vita herrgårdsbyggnaden Bankestad.

undefined
En träbro leder ut till den lilla halvön där badplatsen situerar. Under bron är inloppet till Edsån från Storsjön.

Trots att badplatsen är relativt liten kan man bada både från sanden, bryggan, klipporna eller från flytbryggan. Men för den som vill dyka i vattnet är badplatsen inte den bästa, från bryggan är det grunt. Men det är ett passande tillhåll för den som vill ha ett lugnt, naturnära bad, eller för barnfamiljen – den angränsande skogen har stor lekpotential.

undefined
"Det är mysiga omgivningar och ett bra picknickställe", säger Nina Kempken om badplatsen i Edsbruk.

Några som utforskat lekmöjligheterna i skogen är Jolani, 11 och Juna Livi, 5. De är här på semester med sina mammor Nina och Annette Kempken, från Hannover i Tyskland.

– Vi hittade den här badplatsen igår, av en slump, och tyckte att det var så trevlig att vi ville komma tillbaka idag igen, säger Nina.

undefined
Nina, Annette, Juna Livi och Jolani Kempken är på semester här i området från Hannover i Tyskland. De vill komma tillbaka i framtiden.

Vad är det ni gillar så mycket med den här badplatsen?

– Det är mysiga omgivningar och ett bra picknickställe. Den lilla (Juna Livi) kan inte simma, och det känns säkert att bara här. Klipporna är bra för att klättra och leka, säger Nina.

Det är en halvmulen dag, och det blåser en del, så familjen Kempken är nästan ensamma på badplatsen. Men de har de ingenting emot.

– I Tyskland finns inte sådana här ställen. Det är alltid massor av folk överallt, och man måste ofta betala en entrávgift, säger Annette.

– Vi vill gärna komma tillbaka, säger Nina.

undefined
Här kan man bada både från brygga, sand och klippa. Trots att badplatsen är liten finns det därför många badmöjligheter.

• Vattenkvalitet: God

• Parkering/tillgänglighet: Mindre parkering finns

• Omklädningsrum: Ja

• Toalett: Ja

• Vy/utsikt: Fin

• Badstege: Ja

• Kiosk eller liknande: Livsmedelsbutik i närheten

• Hundvänligt: Nej

• Barnvänligt: Ja

• Hopptorn: Nej, men flytbrygga

• Botten: Grund

Omröstningen om vilken av de fem finalisterna som tar hem den ädla titeln som "Tjust bästa badplats" startar på måndag klockan 08:00, och avslutas på onsdag 12:00. Vilken är din favoritbadplats?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!